South Scandinavian | Dekorian Home
TRENDY | 2017-10-18

South Scandinavian

Dziennikarze wnętrzarscy obserwują i opisują nowy trend, który nazywają South Scandinavian. Minimalistyczny styl skandynawski rezygnuje z izolacji i przechodzi metamorfozę, inspirując się estetyką krajów południa Europy.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Zagłębiając się w nowe skandynawskie kolekcje, możemy obserwować transformację purystycznego i minimalistycznego stylu, który ukonstytuował się dzięki działaniom takich mistrzów jak: Hans Wegner, Arne Jacobsen czy Alvar Aalto. Ich projekty podbiły serca tych, którzy cenili sobie prosty design, neutralne kolory i naturalne kształty. Krzesło Seria 7 Arne Jacobsena, fotel 400 Tank Alvara Aalto czy meble ch33, ch36 Hansa Wegnera stały się ikonami skandynawskiego wzornictwa, które na wiele lat wyznaczyły kierunki jego rozwoju. 

 

fotel aegget arne jockobsen fritz hansen

Fot. Kultowy fotel Aegget projektu Arne Jackobsena.

 

ch36 krzeslo hans wegner carl hansen

Fot. Krzesła h36 autorstwa Hansa Wegnera.  

 

fotel 400 tank alvar aalto missoni

Fot. Dobrze znany fotel 400 Tank Alvara Aalto w nowej odsłonie dla Missoni.

 

Nordycki design zaczyna jednak coraz bardziej inspirować się Południem, nawiązuje m.in. do francuskiego Art Déco czy włoskiego Glamour. W ostatnich propozycjach marek skandynawskich można zaobserwować zmianę kolorystyki, pojawienie się nowych materiałów i detali, które nadają wnętrzom odmienny niż dotychczas charakter. South Scandinavian charakteryzuje się ograniczeniem wszechobecnej do tej pory wełny na korzyść weluru, czy wymianą aluminium na mosiądz. 

 Duńska marka Gubi, inspirując się stylem znad Sekwany, wypuściła na rynek fotel Bonaparte, a firma Reflections z Kopenhagi sięga jeszcze dalej i promuje lustra Diamond, utożsamiane z klimatem Hollywood. 

 

fotel bonaparte gubi

Fot. Miękkie linie i delikatne obicie - fotel Bonaparte od Gubi.

 

lustro eye of the tiger reflections copenhagen

Fot. Lustro "Eye of the Tiger" Reflections.

 

lustro diamond reflections copenhagen

Fot. Lustro z kolekcji Diamond - Reflections.

 

cool modern bang and olufsen

fot. Mosiądz w roli głównej - produkty Cool Modern Collection / Bang & Olufsen.

 

lampa bellevue andtradition

Fot. Nowa wersja lampy Bellevue Arne Jacobsena / & tradition.

 

Ferm Living z Kopenhagi proponuje linię produktów pod nazwą The Scene of Splendour, w której znaleźć można poduszki pokryte włoskim i francuskim materiałem z ekstrawaganckimi wzorami. Duet włosko-duński GamFratesi zachwyca fotelem Beetle, pokrytym jedwabiem z modnym, kwiatowym nadrukiem. Minimalistyczne meble skandynawskie stają się idealną bazą dla ciepłych akcentów tekstylnych, nawiązujących do sławnego nordyckiego cocooning czy hygge

 

kolekcja scenes of splendour ferm living 2

Fot. Kolekcja Scenes of Splendour od Ferm Living.

 

fotel beetle duet gamfratesi

Fot. Fotele Beetle - GamFratesi.

 

Trend South Scandinavian jest, zdaniem specjalistów, efektem większej mobilności designerów pokolenia lotów „low cost”. To oni, podróżując po świecie, zaczęli odkrywać nowe style wnętrzarskie i łączyć je z rodzimymi tradycjami. Duńska designerka Louise Roe, znana z produktów wykonanych ze szkła, wykorzystała sukces, jaki przyniósł jej minimalizm skandynawski, do licznych wyjazdów zagranicznych. „Jesteśmy (Duńczycy) raczej zamknięci, ale odkryliśmy pewną formę romantyzmu i dekadencji, której wcześniej nie znaliśmy” - wyznaje Roe.  

 

city light louise roe

Fot. Kolekcja autorstwa Louise Roe.

 

Christian Andresen, dyrektor działu projektowego Fritz Hansen, wzbogacił portfolio marki dzięki spotkaniu z Hiszpanem - Jaime Hayonem. Znajomość zaowocowała powstaniem kanapy Favn i fotela Ro, których zaokrąglone i zmysłowe krawędzie wprowadzają rewolucyjny rys w stylistyce duńskiej firmy. 

 

fotel ro jamie hayon fritz hansen

Fot. Ro / Jamie Hayon / Fritz Hansen.

 

Czy pojawienie się South Scandinavian oznacza powolny zanik nordyckiego minimalizmu?   Czy moda na skandynawski modernizm po tym, jak zalała cały świat, traci rozpęd? 

W czasach pełnych niepokoju, klienci oczekują tkanin, kolorów, wzorów i detali, które ocieplą ich wnętrza, przemieniając je w oazę spokoju. Skandynawscy designerzy nie rezygnują z patentów, którym zawdzięczają swój sukces, ale nie kostnieją, wizjonersko szukają rozwiązań adekwatnych do współczesnych potrzeb. Czerpią inspiracje z innych kręgów kulturowych, dodając swoim projektom ekstrawagancji i koloru, a jednocześnie nie tracąc tożsamości, nie odcinając od korzeni.

 

Produkty inspirowane stylem:

 

lustro mettalic bmb italy

Fot. Lustro BMB Italy.

 

mosiezny kinkiet enola spotline

Fot. Mosiężny kinkiet Enola / Spotline.

 

tapeta cobra omexco

Fot. Glamourowa tapeta Cobra Omexco.

 

tapety koyori omexco 2

Fot. Ciepłe i pięknie komponujące się z miedzią tepety z kolekcji Koyori / Omexco.

 

tapety koyori omexco

Fot. Koyori - Omexco.

 

wykladzina deluxe epic carpets

Fot. Karmelowa wykładzina Epic Carpets.

 

Czas generowania strony: -1713632654,64s