Odpowiednio dobrane oświetlenie potrafi wyeksponować atrakcyjne detale architektury, fakturę ścian, podkreślić piękno obrazów, grafik i przedmiotów dekoracyjnych. W takich sytuacjach niezastąpione są lampy ścienne. Designerskie kinkiety same w sobie bywają ozdobą ściany. Wykonane ze szlachetnych materiałów – miedzi, mosiądzu, szkła lub kryształu – przyciągają wzrok i dodają pomieszczeniu ponadczasowej elegancji.
Światło lamp ściennych tworzy w każdym pokoju przyjemny i nastrojowy klimat. Nowoczesne kinkiety sprawiają, że nawet z pozoru nieciekawe wnętrze szybko staje się przestrzenią, którą można by pokazać w modnych magazynach. Gra świateł ma ogromne znaczenie, dlatego dobór właściwych lamp jest bardzo ważny. Taka oprawa powinna pasować do wnętrza pod względem stylu, funkcjonalności, natężenia światła, a także całkowitej aranżacji danego pomieszczenia, z uwzględnieniem pozostałych elementów wyposażenia. Warto też wziąć pod uwagę, że kinkiety nowoczesne to lampy ścienne, które zazwyczaj nie są głównym źródłem światła w danym pokoju, ale pełnią rolę oświetlenia dodatkowego np. do dużego żyrandola lub lampy stojącej. Subtelne dodatki tego rodzaju powinny więc tym bardziej wkomponować się w pozostałe dekoracje pomieszczenia. Nieco inaczej kwestia ta wygląda w przypadku oświetlenia na zewnątrz budynku. Kinkiety zewnętrzne mogą być wtedy nawet głównym źródłem światła, doświetlać romantyczny ogród lub wyznaczać ścieżki wokół domu, jednocześnie tworząc wyjątkowy klimat.
We współczesnych domach najczęściej spotykany jest kinkiet led, ponieważ wyróżnia się zdecydowanie dłuższą żywotnością. Lampa ścienna led to także doskonała opcja dla osób dbających o ekologię. Pobiera mniej energii od tradycyjnych żarówek. Lampy ścienne led są też bardziej odporne na wilgoć i wahania temperatury. Warto dodać, że lampa led ścienna może świecić w określonym kolorze, bez potrzeby użycia specjalnych filtrów.
Już na samym początku warto dobrze zaplanować ułożenie całej instalacji elektrycznej, aby sieć przewodów umożliwiała podłączenie wymarzonego oświetlenia, bez ponownej konieczności kucia ścian. Dlatego wyboru konkretnego rodzaju lamp najlepiej dokonać już podczas budowy domu lub mieszkania oraz w trakcie późniejszych remontów. O swoich planach i wymaganiach należy od razu powiadomić elektryka, ponieważ może okazać się, że w danym pomieszczeniu napięcie będzie niewystarczające lub np. oświetlenie zostało zaplanowane przez architekta w zupełnie innym miejscu. Może się też zdarzyć, że zakupiony kinkiet na ścianę będzie miał np. trzy żarówki, a sieć poprowadzona w danym miejscu jest przewidziana na jedną. Wcześniejsze zaplanowane instalacji elektrycznej pozwoli na uniknięcie przykrych niespodzianek i niepotrzebnych kosztów.
Kinkiety nowoczesne dobrze wyglądają pojedynczo, ale na większych przestrzeniach wyjątkowe wrażenie stwarzają dopiero w parze lub nawet większej grupie. Kilka sztuk dobrze sprawdza się np. w przypadku toaletki, lustra na ścianie, kominka, czy regału z książkami. Z wielu kinkietów może powstać fantazyjny wzór, który sam w sobie będzie oryginalną dekoracją.
Ważną kwestią jest również to, czy kinkiet będzie miał skierowany promień światła w górę czy w dół. Lampa kinkiet świecąca w górę najczęściej akcentuje dekoracyjne sufity lub narożniki pomieszczeń, idealnie sprawdzą się np. w przypadku sufitów podwieszanych w jasnych lub nawet ciemniejszych kolorach. Z kolei lampa kinkiet świecąca w dół może być doskonałym źródłem światła punktowego, służącym do czytania lub do nauki dla najmłodszych domowników. Ciekawym rozwiązaniem są także lampy świecące jednocześnie w górę i w dół. Takie kinkiety wewnętrzne nowoczesne będą świetnie wyglądać w pomieszczeniach bez mebli i większych ozdób, takich jak np. przedpokoje lub na dużych, pustych ścianach.
Przed zamontowaniem lamp należy również rozważyć wysokość ich umieszczenia. Najczęściej kinkiety instalowane są na wysokości 1,9-2 metrów od podłogi. Inna opcja to ulokowanie lampy na wysokości plus 20 cm od górnej granicy okna. Jeśli kinkiety będą oświetlać sufit, to powinny znajdować się przynajmniej 35 cm od jego powierzchni. Poszczególne lampy ścienne kinkiety mogą być umieszczone w dowolnej odległości - tutaj tak naprawdę klienta ogranicza tylko wyobraźnia. Warto jednak wspomnieć o podstawowej zasadzie, czyli zamontowaniu lamp równo po obu stronach takich elementów jak kominek czy duże okno balkonowe.
Kinkiety na ścianę nowoczesne to rozwiązanie bardzo praktyczne i pasujące do każdego pomieszczenia. Doskonale pasują do tradycyjnych żyrandoli, nowoczesnych lamp wiszących lub stojących i dekoracyjnych plafonów. Najczęściej pełnią rolę światła dekoracyjnego lub akcentującego wybrane detale. Odpowiedni kinkiet lampa ścienna powinien być dopasowany do przeznaczenia pomieszczenia, jakie będzie oświetlał. Odpowiednio dobrana lampa ścienna kinkiet pozwoli cieszyć się pięknem wnętrza i sprawi, że korzystanie z niego będzie jeszcze bardziej komfortowe.
Kinkiety do łazienki: lampy ścienne w łazience powinny być umieszczone w taki sposób, aby dobrze oświetlić twarz podczas wykonywania makijażu lub golenia. Najlepsze będą kinkiety klasyczne z białymi lub delikatnie mlecznymi kloszami. Warto dodać, że jeśli w łazience znajduje się lustro pionowe, to dobrze jest wybrać dwa kinkiety ścienne umieszczone po obu stronach zwierciadła. W przypadku lustra poziomego należy zamontować kinkiet podłużny z minimalną liczbą czterech żarówek. Podczas zakupu kinkietu łazienkowego trzeba też pamiętać o tym, żeby wybrać model posiadający specjalną ochronę przed kroplami wody.
Kinkiety na ścianę do sypialni: lampy ścienne w sypialni często oświetlają miejsca do czytania dlatego też powinny emitować światło dobrej jakości i o określonym natężeniu, szczególnie jeśli domownicy czytają już po zapadnięciu zmroku (minimum 40W). Do czytania najlepszy będzie kinkiet nowoczesny z otwartym kloszem, oświetlający dokładnie miejsce, w którym będzie znajdowała się gazeta lub książka. W przypadku lamp sypialnianych ważne jest również to, jaki odcień światła emituje wybrana oprawa.
Kinkiet do salonu: lampy ścienne nowoczesne znajdujące się w salonie powinny być wyjątkowo stylowe, zwłaszcza kiedy ich delikatne światło podkreśla nastrój kącika filmowego, dekoracyjną powierzchnię ścian, wyjątkowe obrazy, sztukaterię lub pamiątkowe zdjęcia. Najczęściej znajdują się nad kanapą, telewizorem lub komodą. Kinkiety nie zastępują źródeł światła głównego (szczególnie w przypadku salonów o sporej powierzchni), dlatego mogą mieć zamknięte klosze.
Kinkiety stylowe do przedpokoju: lampy ścienne w przedpokoju spełniają najczęściej rolę dekoracyjną, nie muszą więc świecić mocnym światłem. W holu popularnym rozwiązaniem są kinkiety świecące jednocześnie w górę i w dół, posiadające industrialny charakter oprawy. We współczesnych korytarzach nowoczesne kinkiety coraz częściej zastępują lampy sufitowe. W przedpokojach najlepiej umieścić kinkiety ścienne nieco powyżej linii wzroku.
Kinkiety do kuchni: najczęściej oświetlają blaty do przygotowywania posiłków, więc warto wybrać produkty emitujące bardzo jasne światło punktowe, najlepiej takie z całkowicie otwartym kloszem.
Kinkiet ozdobny do oświetlenia schodów: przy schodach dobrze jest postawić na lampy oświetlające całą przestrzeń, ponieważ takie rozwiązania przekładają się na bezpieczeństwo domowników. Najlepiej montować oświetlenie ścienne ok. dwóch metrów nad powierzchnią schodów.
Czas generowania strony: 0,04s