Abstrakcyjne szaleństwo | Dekorian Home
TRENDY | 2018-10-22

Abstrakcyjne szaleństwo

Wnętrze pełne barw, kontrastów, dynamicznych form to propozycja dla prawdziwych indywidualistów. Przestrzeń, która wywołuje emocje, łamie schematy oraz zrywa z konwenansami święci triumfy. By przekonać się do tego oryginalnego i odważnego trendu nie trzeba być koneserem sztuki współczesnej. Wystarczy uruchomić wodze fantazji…
Udostępnij logo whatsapp logo twitter


Okiem architekta
Magdalena Hofman
MIH DESIGN

Sztuka abstrakcyjna jest trzonem projektowania współczesnej kultury i ma ona ogromny wpływ na nowoczesny design.

Abstrakcyjne projekty odnaleźć można  wszędzie, począwszy od wzornictwa na meblach skończywszy. Jest to niecodzienna estetyka, która niekoniecznie trafia w szerokie gusta.

Czymś co cechuje ten styl i wyróżnia na tle innych jest nieprzewidywalność. Ponadto jego charakter jest intelektualny, inspirujący dla sztuki, architektury, projektowania mebli i wnętrz. Pomimo skomplikowania nurt ten pełnił również funkcję użyteczności konsumenckiej, gdyż nawet  wyolbrzymiony w swojej formie  powinien  być dostępny dla odbiorców by  choć w jakimś stopniu potrafili go zastosować bądź z niego skorzystać. Filozofia tego nurtu, wywiera duży wpływ na trendy w projektowaniu, ponieważ daje ona swobodę i niedosłowność dla osoby tworzącej zainspirowanej abstrakcyjnymi zjawiskami estetycznymi.Abstrakcjonizm to kierunek w sztuce współczesnej polegający na tworzeniu zupełnie nowej rzeczywistości za pomocą form plastycznych. Nurt, w którym świadomie rezygnuje się z przedstawiania obiektów obserwowanych w naturze na rzecz środków malarskich, takich jak kolor, plama, linia.

Niecodzienny blask                     

Abstrakcjonizm znany jest z poszukiwania nowych form oraz tworzenia różnorodnych kompozycji barw. Nurt ten można przenieść także na grunt oświetlenia. Miłośnikom odważnych rozwiązań z pewnością przypadną do gustu lampy Artemide, których design potrafi całkowicie zrewolucjonizować nawet najbardziej tradycyjną aranżację. Na uwagę zasługuje Space Cloud składająca się z czterech warstw wykonanych z anodowanego aluminium. Odbija ona światło tworząc na suficie spektakularny efekt delikatnego rozproszenia. Z kolei lampa Spectral Light zachwyca ilością mieniących się odcieni. W jej szklaną obudowę zostały wkomponowane reflektory o różnych barwach roztaczające kolorowy strumień. Spojrzenie na długo zatrzymuje na sobie Scopas przypominająca niekompletną kulę, jakby projektant zapomniał dokończyć tworzenie produktu. Jest to celowy zabieg zrywający z dotychczasowymi konwenansami w kwestii oświetlenia.

O meblach na okrągło

Meble o fantazyjnych kształtach, miękkich liniach czy kuriozalnych formach nadadzą wnętrzom nieco artystycznego wyglądu. Proste, geometryczne mieszkanie dzięki abstrakcyjnym dodatkom nabierze lekkości i przestronności. Doskonałym przykładem oryginalnej i zarazem funkcjonalnej dekoracji jest nowoczesny stolik kawowy Atatlas od Casprini, który przyciąga spojrzenia, intryguje, zastanawia. Jego klasyczny blat idealnie komponuje się z talerzową, elegancką podstawą. Krzesło na płozach Hoop/p od Parri to kolejna ekstrawagancka propozycja do abstrakcyjnych przestrzeni. Specyficznie wygięte podłokietniki oraz profilowane płozy w kształcie trapezów pozostawiają daleko w cieniu proste, tradycyjne siedziska.

Chaos na ścianie

Obrazy o tematyce abstrakcyjnej są tajemnicze, pełne fantazji i dynamiczne. Artystyczne lub geometryczne podkreślają charakter pomieszczenia, pobudzają wyobraźnie, dbają o wyjątkowy nastrój miejsca; pomagają przełamać rutynę, wnoszą powiew świeżości. Century Abstract od MINDTHEGAP to obraz, na którym niesymetryczne akcenty zostały przedstawione w ciekawej, barwnej kolorystyce. Marks and Stripes jest kwintesencją współczesnej sztuki - wolnej i eksperymentującej. Niecodzienną, intrygującą kompozycję przedstawia Gestural Abstraction, gdzie wyraźnie pociągnięcia pędzla odzwierciedlają emocje twórcy.

Abstrakcjonizm doskonale łączy się z obecnie panującą modą na maksymalizm. Nic tak nie wprowadza stylistycznej dysharmonii, jak zestawienie różnorodnych materiałów, zabawa formą czy tworzenie oryginalnych kompozycji. Trend rekomendowany tym, którzy kochają niezależność, a konwenansom mówią zdecydowane: nie!

Czas generowania strony: -1679412256,72s