Moda na ten rejon Włoch zaczęła się już dobrych kilka lat temu. W Polsce zapoczątkowały ją doskonała książka Frances Mayes "Pod słońcem Toskanii" oraz film w reżyserii Audrey Wells nakręcony na jej podstawie. To one rozbudziły w nas pragnienie, by urlop spędzać w starych domostwach położonych na wzgórzach pomiędzy Lukką a Bragą. Klimat letniej beztroski chcemy zachować na dłużej i przenieść go, chociażby w niewielkim stopniu, do pochmurnej i szarej, przez większą część roku, Polski.
Fot. Główna bohaterka filmu "Pod słońcem Toskanii" w ukochanej willi. Fot. Onet Film
OKIEM ARCHITEKTA
Izabela Mazurek
Z czym kojarzą się Włochy? Ze smakiem. We Włoszech możemy go poczuć nie tylko w kuchni, zauważyć na ulicy, ale dostrzeżemy go również we wnętrzach. Mieszkańcy tego kraju są pełni pasji i harmonii. Tak też aranżują swoje domy. Komponują je z ogromnym wyczuciem. Lubią biel, szarość i beż. Włoski styl urządzania wnętrz, pomimo wyszukanych dodatków, jest prosty i elegancki. Drewniane meble wprowadzają do niego atmosferę relaksu, natomiast lampy, zasłony, dzieła sztuki - wyrafinowanie. Włosi chętnie czerpią ze śródziemnomorskiego pejzażu - ciepłe beże przełamują turkusem lub marynarskim granatem. Uwielbiają słońce, dlatego żółte lub złote akcenty również idealnie wpisują się w ich ulubioną gamę kolorystyczną.
Mieszkańcy Południa są przywiązani do swoich marek: samochodów, ubrań, mebli. Twierdzą, iż włoska jakość jest najlepsza, a 90% ludzi na świecie podziela tę opinię. Nie bez kozery najważniejsze targi wnętrzarskie odbywają się w Mediolanie, przyciągając rzeszę światowej sławy projektantów wnętrz oraz miłośników sztuki i wzornictwa. Włoski design we wnętrzach sprawdzi się zatem wspaniale pod każdą szerokością geograficzną.
Toskania to przede wszystkim światło. Tego do Polski przenieść się nie da. Można za to uzyskać efekt spalonego słońcem, popękanego tynku i kamiennych posadzek przyjemnie chłodzących wnętrza podczas siesty. Warto także naśladować specyficzny sposób umeblowania toskańskich willi - pełen wdzięku kolaż starych, solidnych drewnianych mebli, z tymi plecionymi i tapicerowanymi (grubo wyszywanymi tkaninami lub pluszem).
Fot. Pinterest.
Fot. Tynki dekoracyjne marki Metropolis to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą uzyskać we wnętrzu przytulny, ciepły klimat toskańskiej willi. Nadają one wnętrzu rustykalnego sznytu, dzięki któremu ściany pomieszczenia wyglądają tak, jakby przez okno padało na nie najprawdziwsze włoskie słońce.
Fot. Ci, którzy nie lubią tynków strukturalnych, mogą wybrać tapety. Utrzymane w stonowanych odcieniach, gładkie lub z dyskretnymi wzorami, doskonale wpiszą się we włoską rustykalną stylistykę. Na zdjęciach: tapety włoskiej marki Giardini.
Ściany toskańskich willi zdobi tynk o nierównej fakturze, cegła lub naturalny kamień. Właściciele nie boją się wieszać na nich licznych obrazów i grafik, a także ozdobnych, kryształowych luster w dekoracyjnych ramach. Wbrew pozorom wnętrza na przedmieściach Florencji wcale nie są jasne. Ich koloryt oscyluje wokół ochry, pomarańczy i brązu. Tę ciepłą kolorystykę przełamują elementy zielone, turkusowe lub bordowe. Oświetlenie stanowią lampki stołowe, które tworzą przytulny nastrój oraz dekoracyjne żyrandole. Na meblach spoczywają haftowane poduszki. Ważną rolę w aranżacjach pełnią także rośliny – głównie drzewka cytrusowe, pelargonie oraz wszelkiego rodzaju aromatyczne zioła sadzone w terakotowych donicach lub w uroczych puszkach po oliwie czy pomidorowej pulpie.
Fot. We współczesnych toskańskich willach stosuje się niewielkie odstępstwa wobec kanonów stylu – obite na biało meble dodają wnętrzu lekkości i bardziej nowoczesnego charakteru. Fot. Pinterest
Fot. Lustra idealnie wpisują się w klimat włoskiego domu. Pięknie wyglądają w otoczeniu naturalnych materiałów. Na zdjęciach – piękne i wysokiej jakości zwierciadła florenckiej manufaktury BMB Italy. Kolekcja "Wood" najlepiej oddaje atmosferę toskańskiej willi za miastem.
Sercem domu urządzonego w stylu toskańskim jest kuchnia - duża, okazała, ale i bardzo przytulna. Drewniane kredensy, pokaźnych rozmiarów palenisko i ogromny stół nie pozostawiają domownikom wyboru – to w niej właśnie toczy się życie licznej, wielopokoleniowej rodziny.
Fot. We włoskich kuchniach charakterystycznym elementem jest metalowy stelaż nad wyspą, na którym wiszą miedziane lub metalowe rondle i patelnie. Kolor ścian – nigdy biały. Na zdjęciu: ściany kuchni pomalowano farbami Para Paints w beżowym, ciepłym odcieniu.
Fot. Kuchnia w stylu toskańskim ma niepowtarzalny urok. Tutaj porządek nie jest sprawą priorytetową. Panuje w niej malownicza swoboda ekspozycji naczyń, ziół i smakowitych ingrediencji. Fot. Pinterest
Czas generowania strony: -1735252129,10s