Las w mieszkaniu | Dekorian Home
TRENDY | 2017-10-18

Las w mieszkaniu

Obywatel miasta to coraz modniejsze określenie na osobę, która funkcjonuje w urbanistycznej przestrzeni, stając się w pewnym sensie jej więźniem. Wynika to przede wszystkim z przymusowego oddzielenia od dobrodziejstw natury. Nie każdy ma czas i środki, żeby codziennie uciekać z hałaśliwej, betonowej miejskiej dżungli na łono spokojnej, kojącej przyrody, dlatego architekci wnętrz postanowili wnieść odrobinę lasu na salony. Hitem ostatnich lat są aranżacje z mchem na ścianie czy suficie oraz ogrody wertykalne.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

1 sciana z mchem

Fot. Kompozycja z mchu umieszczona nad kanapą. Źródło Pinterest.

 

Mech: zielony terapeuta

Okazuje się, że mchy, niepozorne i dość rozpoznawalne rośliny, mogą być świetnym designerskim dodatkiem do każdego wnętrza. Sprawdzą się zarówno w minimalistycznych przestrzeniach na modłę stylu skandynawskiego, jak i w bardziej efektownych aranżacjach eklektycznych. Dodatkową, niepodważalną zaletą takiego rozwiązania jest łatwa pielęgnacja mchu, który nie wymaga systemu nawadniania i nawożenia, przycinania, a nawet dostępu do naturalnego światła. Wszystko razem powoduje, że wykorzystywany jest nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale również w biurach, hotelach, salonach spa czy w restauracjach.

 

2 ogrod wertykalny restauracja

Fot. Restauracja ze ścianą z mchu i innych roślin. Źródło Pinterest.

 

Odrobina zieleni w pomieszczeniu tworzy subtelny efekt przytulności i ciepła. Sprzyja relaksowi. Nawet skromny fragment mchu na suficie może zdziałać cuda, dodając wnętrzu miłego, wyciszającego charakteru.

 

4 sufit podwieszany mech

Fot. Mech na suficie. Źródło Pinterest.

 

Mech może być wykorzystany także jako element dekoracji, np. w świecznikach czy wiankach na stół.

 

5 mech dekoracje

Fot. Świeczniki z mchem. Źródło Pinterest.

 

Ogród we wnętrzu

Innym, dość popularnym rozwiązaniem, jest tworzenie w pomieszczeniach ogrodów wertykalnych, czyli ścian w pełni składających się z roślin. Jednak w tym przypadku wymagane są specjalistyczne panele wyposażone w system nawadniania, odpowiednie nawożenie i oświetlenie. Jest to propozycja dla prawdziwych miłośników ogrodnictwa, dla których pielęgnacja kwiatów to czysta przyjemność. Decydując się na ogród wertykalny warto wybierać gatunki o płożącym pokroju (bluszcz pospolity, figowiec pnący) lub paprocie (zanokcica, nefrolepis).

 

6 ogrod wertykalny

Fot. Salon z ogrodem wertykalnym. Źródło Pinterest.

 

7 ogrod wertykalny paprocie

Fot. Ogród wertykalny we wnętrzu w stylu skandynawskim. Źródło Pinterest.

 

8 ogrod wertykalny paprocie

Fot. Nowoczesna łazienka z ogrodem wertykalnym. Źródło Pinterest.

 

Schronisko dla roślin

Jeśli designerskie propozycje wniesienia odrobiny natury do domu są dla nas zbyt nowoczesne, podobny efekt można uzyskać, sięgając po stary i sprawdzony sposób, czyli kwiaty doniczkowe (o przykładowych aranżacjach pisaliśmy tutaj). W tym celu nie musimy wcale wyruszać do kwiaciarni czy sklepu ogrodniczego. Od listopada 2015 roku w Polsce działa Schronisko Dla Roślin, czyli Fundacja, która ‘przygarnia’ niechciane kwiaty i oddaje je w dobre ręce. Obecnie Schronisko funkcjonuje m.in. w Bydgoszczy, Trójmieście, Toruniu i Warszawie. Poza adopcją rośliny możemy wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Fundację i nauczyć się tworzenia recyklingowych doniczek czy podwieszanych form do oplątw.

 

9 rosliny w domu

Fot. Przytulny salon, któremu kwiaty doniczkowe dodają niebanalnego charakteru. Źródło Pinterest.

 

Mała doniczka z kaktusem lasu nie czyni, ale może stać się symbolem więzi człowieka z naturą i nienachalnie przypominać nam, że Miasto Masa Maszyna to nie wszystko.

 

Czas generowania strony: -1732571104,76s