Ciemne ściany | Dekorian Home
TRENDY | 2017-10-31

Ciemne ściany

Jeszcze nie tak dawno budziły zdziwienie, oburzenie i niechęć. Bo ciemno, bo „nora”, bo ponuro i smutno. Ściany pomalowane na ciemne kolory stanowiły do niedawna jedynie muzealne tło do ekspozycji obrazów i eksponatów. A dziś? Największy wnętrzarski szpan.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Zaczęło się od umiłowanej przez Polaków szarości. Ci odważniejsi decydowali się na podkreślenie architektury wnętrza antracytowym gzymsem czy kolumną. Potem szarość ogarniała coraz większe powierzchnie w naszych domach. Najbardziej popularne były szare ściany u wezgłowia łóżka. Jednak nadal pokutowało przeświadczenie, że ciemne elewacje pomniejszają pomieszczenie, że jeśli już, to możemy stosować je jedynie w bardzo przestronnych, wysokich i dobrze oświetlonych naturalnym światłem przestrzeniach. Dziś projektanci wnętrz, podobnie jak blogerzy, uwielbiają ciemne ściany. Gdy wpiszemy na Instagramie „#ciemnaściana” wyskoczą nam tysiące zdjęć malowniczych, szalenie modnych salonów, sypialni, holów. Zobaczymy również zdjęcia inspiracyjne z katalogów firm produkujących farby, m.in. Para Paints.

lozko z palet mieszkanie w stylu industrialnym loft sypialnia raca architekci
Fot. Projekt salonu Takuro Yamamoto Architects.
lozko z palet mieszkanie w stylu industrialnym loft sypialnia raca architekci
Fot. Projekt salonu Takuro Yamamoto Architects.

sciana kolor denim para paints sypialnia

Fot. Swoją karierę ciemne ściany rozpoczynały w sypialniach. Zwykle na ciemny kolor malowano ścianę u wezgłowia łóżka. Dekorianhome.pl/Raca Architekci, Para Paints.

OKIEM ARCHITEKTA

Agnieszka Warych / www.warych.pl

agnieszka warych

Wnętrze w odcieniu szarości, granatu, ciemnego brązu, grafitu a nawet czerni, umiejętnie połączonych z fakturą szlachetnego drewna, skóry i miękkich tkanin to przede wszystkim nastrój i niepowtarzalny klimat;  szyk i elegancja – po prostu klasa sama w sobie.

Ciemna przestrzeń zawsze robi wrażenie, posiada oryginalny charakter, konotuje pewną tajemnicę, stanowi idealne miejsce do odpoczynku i relaksu.

Nieodzownym i chyba najważniejszym elementem ciemnego wnętrza jest odpowiednio dobrane oświetlenie, nie tylko główne, ale przede wszystkim kierunkowe i dekoracyjne. Nastrojowe lampy, liczne kinkiety, przygaszone boczne światła, zapachowe świece, sprawiają, że otoczenie staje się ciepłe i przytulne - można poczuć w nim „genius loci”.

Aby stworzyć tak wyjątkową przestrzeń należy zwróć uwagę również na detale i faktury, zwłaszcza te naturalne jak drewno, metal, glinę, cegłę czy dzianiny lniane. Ciemne a zarazem nastrojowe wnętrza lubią dodatki w postaci ozdobnych poduch, bawełnianych pledów, długich zasłon, czy sztuki.


para paints kolory oliwkowy
ciemna sciana farrow and ball Book
butelkowa szmaragdowa zielen dulux
Fot. Oliwkowa zieleń - Para Paints, antracyt - Farrow & Ball.
antracytowa ciemna sciana raca architekci
farba para paints mieszkanie w stylu industrialnym loft salon
Fot. Antracytowe i czarne ściany we współczesnych polskich salonach projektu Raca Architekci. Ich monotonię „rozbijają” grafiki i lustra.

Najmodniejsze kolory ścian we współczesnych wnętrzach to wspomniany już antracyt, granat, matowa czerń oraz ostatni krzyk mody – butelkowa, zieleń. Dlaczego tak pokochaliśmy ciemne ściany? Architekci podkreślają, że głębokie, atramentowe odcienie powierzchni, w szybki i tani sposób tworzą we wnętrzu niepowtarzalny klimat i atmosferę. „Ściany w nasyconych kolorach sprawiają, że pomieszczenia są oryginalne, zaskakujące, inne niż wszystkie” – dodają stylistki. Projektanci podkreślają także, że ciemne ściany stanowią znakomite tło do ekspozycji nie tylko sztuki, lecz także dekoracyjnych, biżuteryjnych lamp i wyjątkowych, wymagających specjalnej ekspozycji mebli. „Dobrym pomysłem jest łączenie wzorzystych tapet z jednolicie pomalowaną ścianą w nasyconej barwie, która to powtarza kolor występujący we wzorze – zdradza sekrety swojego warsztatu architekt wnętrz. Wszelkiego rodzaju okładziny ścienne oraz gzymsy także pięknie wyglądają pokryte intensywnym odcieniem farby. Jeśli zależy nam na „lżejszej” aranżacji – gzymsy i listwy przypodłogowe pozostawiamy białe.

lampa nimbus cto lighting
ciemna sciana martwa natura neptune
ciemne wnetrze salon abigail ahern
Fot. Zapierające dech aranżacje – salon ze spektakularną lampą NIMBUS firmy CTO Lighting, czarne angielskie kasetony – tło dla nostalgicznej martwej natury w aranżacji Neptune.com, salon królowej mrocznych wnętrz, światowej sławy stylistki Abigail Ahern.
ciemna sciana sypialnia farrow and ball
ciemna sciana jimmiemartin
ciemna sciana planete deco
Fot. Wnętrza, w których ciemna ściana decyduje o charakterze domu. Gdyby nie nasycona barwa, stylizacje bez wątpienia nie działałyby tak na zmysły! Farrow & Ball, Jimmiemartin.com, Planete Deco.

Dzięki „przyzwoleniu” na ciemne ściany we wnętrzu swój renesans przeżywają też farby tablicowe, którymi zwykle pokrywaliśmy jedynie fragment ściany w pokoju dziecięcym bądź w kuchni. Tam miały wymiar ściśle praktyczny – służyły do zabawy i do pozostawiania informacji pomiędzy domownikami. Teraz rysując i pisząc na dużej powierzchni w holu lub w salonie tworzymy coś w rodzaju domowej kroniki czy też galerii. Spośród wielu farb tablicowych warto wybrać sprawdzoną, najwyższej jakości, szczególnie gdy zamierzamy pomalować nią większą powierzchnię (włoska marka farb Metropolis).

farba tablicowa mieszkanie w stylu industrialnym kuchnia
czarna sciana tablicowa raca architekci
Fot. Ściany w kuchni i w sypialni pomalowane farbą tablicową. Projekt Raca Architekci, Para Paints.
grafika ciemna glamora
ciemna tapeta grafika glamora
szara grafika glamora
Fot. Wielkoformatowe ciemne tapety włoskiej marki Glamora z powodzeniem zastąpią we wnętrzu pomalowaną na czarno ścianę. Dystrybutorem tapet Glamora jest Dekorian.

Ściany to za mało? Moda na ciemne powierzchnie eskaluje! Może jeszcze nie w Polsce, lecz tam, gdzie dyktuje się trendy – w Mediolanie, Londynie, Paryżu spotkać można niebanalne sufity. I to wcale nie w ekscentrycznych, artystycznych loftach, a w apartamentach zwykłych śmiertelników. Gdy decydujemy się na ciemny (najczęściej czarny) sufit, ściany zwykle pozostają jasne, co stanowi intrygujący kontrast i sprawia wrażenie, że wszystko zostało postawione na głowie.

czarny sufit kuchnia scandinaviandeco
ciemny sufit boutiqueshomes
ciemny sufit kuchnia chang architects
Fot. Czarne sufity, tak jak i ściany mogą wydobywać zalety architektury wnętrza. Scandinaviandeco, Boutiquehomes, CHANG Architects.
ciemne sciany styl farmhouse
ciemna sciana obrazy
Fot. Pomalowane na czarno, szaro i granatowo ściany to najlepsze tło do ekspozycji sztuki, luster oraz wyjątkowych mebli. Sean Anderson, Farrow & Ball.

Czas generowania strony: -1708493940,28s