Wyjątkowy dom Hansenów w Szuminie | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-12

Wyjątkowy dom Hansenów w Szuminie

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Dom Zofii i Oskara Hansenów, małżeństwa architektów i wizjonerów, otwiera się dla zwiedzających.


 

Tekst: Aleksandra Leszczyńska

 

Domek położony w malowniczej nadbużańskiej wsi od 2014 roku znajduje się pod opieką Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jest najdoskonalszym przestrzennym manifestem Formy Otwartej - idei, która byla alternatywą dla budownictwa okresu PRL-u i stała się inspiracją dla całego pokolenia artystów i badaczy.

 

Domek został wybudowany w 1968 roku w zgodzie z kluczowymi założeniami Hansenowskiej teorii: odzwierciedla indywidualny charakter mieszkańców, a jego forma otwiera się na proces, upływający czas, zmiany. Utrzymany w letniskowym i lekko skandynawskim stylu (Hansenowie sporo podróżowali po tej części Europy) nie ma wyraźnego podziału na pomieszczenia, za to szczególną atmosferę nadają mu pamiątki: autorskie meble jak np. fotele czy stół z ruchomymi płytkami, tablice dydaktyczne do nauki podstaw kompozycji, stalowa struktura z biennale w Wenecji z 1977 roku, po której pnie się winorośl czy skonstruowany przez Hansena drewniany gołębnik.

 

Dom Zofii i Oskara Hansenów jako jeden z dwóch obiektów w Polsce należy do Iconic Houses Network: www.iconichouses.org/houses/hansens-house-in-szumin. Całodniowa wycieczka organizowana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej połączona z warsztatami dla dzieci odbędzie się 13 sierpnia (sobota). Udział w niej jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy, których nie wolno przegapić, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy ruszają 6 sierpnia (sobota) o godz. 10.00. Formularz zostanie uruchomiony na stronie Muzeum: www.artmuseum.pl

 

fot. artmuseum.pl

Czas generowania strony: -1695282855,95s