Duński projektant, który wprowadził pop-art do wnętrz.
Najbardziej twórczy okres jego pracy przypadł na lata 60. Charakterystyczna dla tego czasu fascynacja podbojem kosmosu, miała swe odzwierciedlenie w modzie i wzornictwie. Panton, który eksperymentował z wykorzystaniem tworzyw sztucznych przy produkcji mebli, idealnie wpisywał się w ten trend. Zaprojektowane przez niego przedmioty oraz wnętrza są kwintesencją popularnego wówczas nurtu Space Age.
Verner Panton urodził się 13 lutego 1926 roku w miasteczku Gamtofte na duńskiej wyspie Fionii. W 1944 roku przeprowadził się do Odensee, gdzie odbył służbę wojskową i pozostał tam aż do rozpoczęcia studiów architektonicznych na Royal Danish Academy of Arts w Kopenhadze. Po uzyskaniu dyplomu zatrudnił się w biurze uznanego już wówczas Arne Jacobsena, uczestniczył w pracach projektowych m.in. nad słynnym krzesłem Mrówka (Ant).
Po dwóch latach pracy dla Jacobsena, Panton wyrusza swoim busem marki Volkswagen w kilkuletnią podróż po Europie. W tym czasie szuka inspiracji, nawiązuje kontakty i projektuje. W 1955 roku zakłada własną pracownię, a krzesła jego autorstwa, Bachelor Chair oraz Tivoli Chair, trafiają do masowej produkcji, pod marką Fritz Hansen. Verner Panton nie ograniczał się jednak wówczas jedynie do projektowania mebli, jego składany domek letniskowy, służący także jako garaż na samochód, zyskuje popularność. Podobnie jak wystrój wnętrz Hotelu Astoria w Trondheim, który hipnotyzuje geometrycznymi wzorami tapet i futurystycznymi meblami restauracyjnymi.
Do historii designu przeszedł jednak dopiero dzięki projektom z końca lat 50. i 60. Cone Chair (1958), S-Chair (1965) czy wreszcie najważniejsze, Panton Chair (1967), to wspaniałe przykłady jego nowatorskiego podejścia do designu, umiejętności wykorzystania nietypowych materiałów i opracowania innowacyjnych rozwiązań technicznych. Prace nad tym ostatnim trwały przez wiele lat. Już w końcu lat 50. powstał prototyp krzesła, który miał ułatwić Pantonowi rozmowy z europejskimi producentami. Jednak dopiero współpraca z firmą Vitra, w roku 1967 zaowocowała wprowadzeniem Panton Chair do masowej produkcji, która z sukcesem trwa do dziś. Panton Chair to dzieło ikoniczne, przeszło do historii jako sztandarowy przykład wzornictwa lat 60., z jego obłymi kształtami i energetycznymi kolorami. W 1995 roku zawitało na okładkę Vogue’a jako tło dla sesji młodziutkiej Kate Moss.
Verner Panton zmarł 5 września 1999 roku w Kopenhadze. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.verner-panton.com.
Czas generowania strony: -1732248833,65s