Roger Tallon, le design en mouvement to wystawa poświęcona pionierowi designu industrialnego we Francji.
Roger Tallon (1929-2011) to francuski twórca, który z wykształcenia był inżynierem, a z wyboru designerem; mial osobowość wynalazcy i niepoprawnego poszukiwacza. Jako jeden z najwybitniejszych twórców epoki powojennej postawił sobie za cel przede wszystkim poprawę jakości życia codziennego. W odróżnieniu od swoich poprzedników, którzy projektowali dla elit, Roger Tallon swoją pracę określał jako misję dedykowaną społeczeństwu.
Fot. Jean-François Robert
Tallon definiował siebie jako specjalistę, który w niczym się nie specjalizuje. Na początku swojej długiej kariery zaprojektował m.in.: młynek do kawy, maszynę do pisania, telewizor, kamerę, kanister na olej czy buty narciarskie. Dla niego praca była przygodą, poszukiwaniem i łączeniem przeróżnych dziedzin. Forma czy piękno nie były jego priorytetami. To prostota, funkcjonalność i wygoda stanowiły centrum jego zainteresowań. Przez 60 lat swojej pracy dyktował radykalnie nowe trendy w branży.
Był zafascynowany designem amerykańskim i to właśnie za oceanem szukał dla siebie inspiracji. Jego amerykańskie autorytety to m.in.: Henry Dreyfuss, Norman Bel Geddes czy Walter Dorwin Teague. Dlatego w późniejszych latach swojej pracy zaprojektował pociągi Corail, dwupoziomowe TGV czy Eurostar.
Projekty Tallona zmieniły codzienność Francuzów i Europejczyków. Jego nazwisko nie jest jednak znane szerokiej publiczności. Z tego względu muzeum Arts Décoratifs w Paryżu, postanowiło zaprezentować obszerne archiwum jego prac, które designer przekazał muzeum, tuż przed swoją śmiercią. Retrospektywa w muzeum Arts Décoratifs w Paryżu potrwa do 8 stycznia 2017 roku.
Więcej o wystawie na stronie muzeum Arts Décoratifs:
Czas generowania strony: -1732252601,55s