Philippe Starck jest wizjonerem i pasjonatem - designerem, projektantem wnętrz i architektem.
Tekst: Helena Cegielska
Philippe Starck urodził się w 1949 roku w Paryżu, gdzie dwadzieścia lat później ukończył znaną szkołę designu i projektowania wnętrz L’Ecole Nissim de Camondo. Swoją pierwszą firmę założył w 1968 roku. W tym też czasie związał się ze światową marką Pierre Cardin, gdzie przez pięć lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego. Ten dobry początek pozwolił mu później na samodzielność i niezależność w branży.
Kolejnym ważnym krokiem – krokiem do światowej kariery – było zamówienie skierowane przez ówczesnego prezydenta Francji Francoisa Mitteranda na zaprojektowanie mebli do Pałacu Elizejskiego w 1982 roku. Ten etap otworzył mu drzwi do współpracy z takimi markami jak Alessi, Duravit, Kartell, Puma, Vitra, XO czy Yoo. Równolegle artysta tworzył aranżacje przestrzeni publicznych – hoteli, sklepów, restauracji i kawiarni.
Spod ręki artysty wychodzą zdumiewająco różne dzieła, może przede wszystkim przedmioty codziennego użytku (np. kultowa wyciskarka do cytrusów). Ale także meble (krzesła, sofy, stołki, komody), akcesoria wnętrzarskie (lustra, lampy), aranżacje łazienek ze wszystkimi detalami (po armatury włącznie), opakowania żywności, odzież, a nawet perfumy (pisaliśmy o tym przedsięzwięciu tutaj). Zaprojektował skuter, rower, jacht… Jest także autorem projektów nietuzinkowych budynków i wnętrz (np. tej weneckiej restauracji).
Trudno scharakteryzować styl artysty, ale warto wskazać, że inspiruje się formą historyczną i korzysta z możliwości, które dają nowe tworzywa i technologie. Za swoje designerskie przedsięwzięcia otrzymał ponad sześćdziesiąt nagród, w tym aż trzykrotnie Red Dot Award, czyli najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie wzornictwa.
Philippe Starck jest bez wątpienia estetycznym demokratą. Twórczość, nieważne, jaką formę przybiera, zawsze powinna służyć jak największej liczbie osób. Starck uważa to za swój obowiązek, do którego podchodzi konsekwentnie we wszystkich aspektach swojej pracy. Uważa też, że „Dobrze zaprojektowane przedmioty należą się każdemu. Gospodyni domowej i milionerowi”. Dlatego na rynku wśród jego przedmiotów są zarówno rzeczy tanie, jak i bardzo drogie. Mimo sławy, jaką zdobyły już projekty francuskiego designera, nadal są takie, które pozostają dostępne dla każdego.
Mówiąc o artyście, trzeba też powiedzieć o jego zaangażowaniu proekologicznym, któremu daje wyraz w licznych projektach i wypowiedziach. Podkreśla, że jesteśmy tylko spadkobiercami i depozytariuszami świata, który oddamy wkrótce naszym dzieciom.
Strona projektanta: www.starck.com
Czas generowania strony: -1728180451,37s