Peter Opsvik | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-12

Peter Opsvik

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Norweski projektant słynie z innowacyjnych krzeseł. Podczas, gdy inni szukali idealnej pozycji siedzącej, on postawił na zmienność i ruch.


 

Działalność Opsvika w obszarze designu (jest też znakomitym jazzmanem!) koncentruje się na próbie przezwyciężenia stereotypowych nawyków związanych z siedzeniem, na rzecz niekonwencjonalnych rozwiązań. Podczas gdy w latach 70. eksperci od ergonomii próbowali zdefiniować i doprecyzować jedną właściwą pozycję siedzącą, Peter Opsvik tworzył rzeczy, które inspirowały do poszukiwania wielu wygodnych ułożeń ciała.

 

Aktywność Opsvika poddawała w wątpliwość kwestię podparcia ciała jako konieczną do osiągnięcia wygodnej pozycji. Twórczość projektanta wspiera wolność przemieszczania, poszukiwanie alternatyw dla statyczności. Kreowanie sytuacji, które powodują ruch jest jego specjalnością i kluczowym czynnikiem opisującym model jego pracy.

 

Najbardziej znanym projektem Opsvika jest ikona skandynawskiego designu — krzesło Tripp Trapp. Pierwsze regulowane krzesło, które rośnie razem z dzieckiem od niemowlęcia do nastolatka sprzedało się w siedmiu milionach egzemplarzy! Tripp Trapp produkowane przez firmę Stokke zrewolucjonizowało rynek krzesełek dla najmłodszych. Inteligentny design sprawił, że pokochało je wiele pokoleń, a kolejni projektanci traktowali je jako niedościgniony wzór. Późniejszy projekt dedykowany dzieciom — krzesło do karmienia Nomi — okazało się równie spektakularnym wynalazkiem. W 2014 roku zdobyło tytuł Grand Prix Red Dot.

 

Peter Opsvik był jednym z trzech projektantów (obok Oddvina Rykkena, prof. Sveina Gusruda), którzy opracowali krzesła oparte na pozycji klęczącej. Ikoniczny kształt krzeseł Balans (Variable, Gravity, Thatsit, Wing Balance) został uznany za jeden z 50 wzorów, które zmieniły świat.

 

Meble autorstwa Opsvika można znaleźć u: Rybo (Garden), Nomi High Chair, Håg (Capisco, H04, H05, Conventio Wing), Varier (krzesła Balans), Stokke (Tripp Trapp) Naturellement (Reflex), Cylindra i Moment (Globe). 

 

Strona designera: www.opsvik.no

Czas generowania strony: -1695792889,93s