WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-31

Paola Navone

Najbardziej wpływowa kobieta w zdominowanym przez mężczyzn świecie włoskiego designu.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Paola Navone urodziła się w 1952 roku w Turynie. W 1973 roku ukończyła na tamtejszej politechnice architekturę. Po studiach zrezygnowała jednak z planów pracy w zawodzie. Wyjechała do Afryki, a po powrocie zaczęła pracować w kultowym piśmie Domus. W latach 70tych współtworzyła wraz z Alessandro Mendinim, Ettore Sottsassem i Andrea Branzianim ekscentryczną grupę artystyczną, Alchimia. Udziałem w grupie Memphis, kolejnym awangardowym projekcie Ettore Scotsassa, na stałe wpisała się w annały światowego designu. 

Wielką pasją Paoli Navone są podróże. Znajduje to odzwierciedlenie w jej projektach, które charakteryzują się zatarciem wszelkich granic, w tym kulturowych, stylistycznych, a nawet czasowych. Umiejętność uwspółcześniania starodawnych form uważa się za jej znak rozpoznawczy. Można ją nazwać prekursorem, ostatnio znów bardzo modnego, trendu shabby- chic. Jej, przeszło 20letni, pobyt w Hong Kongu, który podyktowany był chęcią uwolnienia się od kulturowego dziedzictwa Zachodu, był kolejnym etapem na drodze do przekroczenia własnych ograniczeń. Potrzebę ciągłego eskapizmu wyczuć można w jej projektach, które nie dają się zamknąć w sztywnych, kulturowych ramach - sama określa siebie mianem „etnicznego nomady”. Z resztą określenie to można zastosować także do innych sfer jej życia, przede wszystkim do interdyscyplinarnego podejścia do pracy. Paola Navone najlepiej czuje się bowiem w płynnym przechodzeniu przez rolę architekta, designera, dyrektora artystycznego, projektanta wnętrz, krytyka czy wreszcie nauczyciela. 

Wielość dyscyplin, w których się udziela jest imponująca, podobnie jak portfolio firm, z którymi współpracowała. Na pierwszym miejscu wymienić należy Gervasoni, w której od 1998 roku jest dyrektorem artystycznym, nie można pominąć także Armani Casa, Knoll International,  Mondo, które stworzyła, a także Natuzzi, Alessi, Driade, Swarovski, czy Casamilano, z których jest znana polskim wielbicielom designu.