Tekst: Anna Stańczak
W pracy i w życiu są nierozłączni. Każdą chwilę spędzają razem, zaś ich pracownia przylega do prywatnego mieszkania w Mediolanie. Twórczość pary artystów jest niezwykłym połączeniem sztuki, miłości i humoru.
Ich związek porównuje się z legendarnym małżeństwem Eamesów, którzy efektownie i efektywnie łączyli aspekty rodzinne, biznesowe i artystyczne. Ludovica i Roberto Palomba, rzymianka i Sardyńczyk, poznali się podczas studiów architektonicznych na uniwersytecie w Rzymie. W 1994 r. założyli w Weronie studio projektowe Palomba Serafini Associati, w 2006 roku przeniesione do Mediolanu. Pracownia jest zespolona z ich mieszkaniem. Jest ono pełne światła, niezwykle minimalistyczne, utrzymane w jasnych barwach, z przewagą bieli. Niepowtarzalny charakter nadają mu liczne kolorowe detale, wnoszące radość i poczucie humoru, które cechuje właścicieli. W codziennej pracy wspiera ich zespół kilkunastu specjalistów z dziedzin architektury, wnętrz, kreacji artystycznej, wzornictwa przemysłowego, grafiki, mediów, komunikacji i marketingu. Realizują odważne i nietuzinkowe projekty, które podbijają serca pasjonatów i znawców designu na całym świecie. Świadczy o tym chociażby obszerna lista zleceniodawców oraz bogate, rozpoznawalne portfolio.
Małżeństwo projektantów zajmuje się na co dzień również architekturą i planowaniem wystaw na całym świecie, współpracując – także jako dyrektorzy artystyczni – z najbardziej cenionymi światowymi markami. W swoich projektach Roberto i jego żona dążą do współistnienia przyszłości z przeszłością. Nie podążają za przemijającą modą, lecz skupiają się na przemyślnych i funkcjonalnych rozwiązaniach. To oczywiście nie przeszkadza im w eksperymentowaniu z formą i materiałami, które są zarówno trwałe, jak i bezpieczne dla środowiska. Roberto Palomba prowadzi także zajęcia z projektowania na mediolańskiej politechnice.
Roberto i Ludovica Palomba są laureatami wielu nagród, w tym: Compasso D’Oro, Red Dot Award, Design Plus Product Innovation Award, niemieckiego Design Award, Elle Decoration International Award. Współpracowali z najbardziej prestiżowymi markami. Ciekawym przykładem jest szwajcarska firma Laufen czy włoski koncern Zucchetti/KOS, dla których stworzyli nie tylko linię produktów, lecz także całościowe koncepcje łazienek. Wymyślając je, czerpali z własnych przeżyć, emocji i doznań natury. Roberto wychował się na Sardynii, w krajobrazie morza i skał. Stąd umywalka, którą zaproponował Laufenowi, przypominała wyżłobionego przez wodę otoczaka. Produkcja była niezwykle skomplikowana, lecz po dłuższym czasie powiodła się, przynosząc niebywały sukces. Równolegle współpracują z wieloma firmami meblowymi (Zanotta, Moroso, Driade) i oświetleniowymi – ich „latająca” lampa Fly Fly podbiła designerski świat. Potrafią zaprojektować zarówno klamkę – „Orione” dla Valli & Valli, jak i leżankę, która wygląda niczym ikona designu, choć ma dopiero cztery lata – „Lama” dla Zanotty.
Jako prekursorzy zaczęli projektować domowe spa - utrzymane w bieli i zieleni, z elementami drewna, kamienia, szkła, aluminium i stali, eleganckie, lecz oszczędne wnętrza. Nastawieni na moc szczegółu zaprojektowali również takie dzieła, jak drewniany parawan – z projektu Faraway przygotowanego dla Zucchetti, czy chromowane Stick Scents, czyli podstawki na kadzidełka.
Czas generowania strony: -1734867571,01s