Nowoczesne oświetlenie? Ile osób, zapewne tyle teorii dotyczących jego cech. Ale wystarczy spojrzeć na projekty brytyjskiej firmy Innermost, by uchwycić różnicę pomiędzy tradycyjnym i nowatorskim podejściem do zagadnienia lamp. Anglicy udowadniają, że zestawienie niecodziennych materiałów, lokalnych inspiracji oraz sporej dawki humoru jest receptą na sukces. Steve Jones i Russel Cameron, zakładając firmę w 1999 roku, przyjęli, że jej wyróżnikiem będzie różnorodność. I tak dziś Innermost skupia 12 projektantów z całego świata, którzy „idą pod prąd”, łamią konwenanse, hołdują nonkonformizmowi i czerpią pomysły z najróżniejszych zakątków świata. Niezwykłą podróż zaczniemy od Rosji.
Federacja Rosyjska kojarzy się z Kremlem, czarnymi wołgami, niezwykłym krajobrazem Syberii, mocnym alkoholem i matrioszką. Chociaż drewniana, ręcznie malowana lalka wkładana jedna w drugą, narodziła się w 1890 r. w Japonii, a dekadę później podbiła serca Paryżan w czasie światowej wystawy, to wieloletnią miłością i ogromną popularnością cieszy się w Rosji. Szklana lampa wisząca, zaprojektowana przez Stone Design, zachwyca oryginalnym designem oraz kunsztem detalu. Ręcznie dmuchane szklane elementy zachodzą na siebie, filtrując jednocześnie naturalne i sztuczne światło. Zdumiewające efekty świetlne sprawią, że nie będziemy chcieli gasić naszych matrioszek…
Lampa wisząca Matrioska, Innermost.
Zachwycający detal. Lampa wisząca Matrioshka, Innermost.
Pozostając na kontynencie europejskim, kolejnym punktem na mapie naszej podróży, będzie Wielka Brytania z własnym, specyficznym poczuciem humoru. Jake Phipps, znany z projektów pełnych elegancji i klasy, czerpiąc inspirację z brytyjskiego serialu komediowego: „Jeeves i Wooster”, stworzył projekty oświetlenia w kształcie melonika i kapelusza – stałych elementów ubioru angielskich dżentelmenów. Filcowe abażury perfekcyjnie prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, dodając im niebanalnego charakteru.
Jeeves and Wooster, Innermost.
The Ritz Carlton Restaurant, Toronto.
Dla miłośników Południowo-Wschodniej Azji idealnym wyborem będzie oryginalna lampa z żywicy: Stupa, która oczarowuje unikalną, niezwykłą formą. Niecodzienny kształt nawiązuje do architektury buddyjskich świątyń w Birmie. Stupy, zwłaszcza w Baganie, ciągną się aż po horyzont, pełniąc funkcję „strażnika przed złymi siłami”. Stupa to laureat prestiżowego konkursu Good Design Award 2015. Propozycja Innermost dostępna jest w dwóch wariantach kolorystycznych: klasycznej bieli i szlachetnym złocie oraz w dwóch wymiarach. Piękno odległych zakątków świata na wyciągnięcie ręki.
Lampy wiszące Stupa, Innermost.
Yo Sushi Chelmsfold, Wielka Brytania.
Designerskie lampy Innermost dostępne są w sieci salonów Dekorian.
Czas generowania strony: -1734865278,26s