Klaus Haapaniemi | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-12

Klaus Haapaniemi

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Niewiele jest we współczesnej kulturze baśni, dlatego styl fińskiego designera nimi inspirowany jest tak oryginalny i niepowtarzalny.


 

Tekst: Helena Cegielska

 

Klaus Haapaniemi urodził się w 1970 roku w Helsinkach. W Lahti ukończył Institute of Design na wydziale grafiki. Po latach wspomina, że jako dziecko lubił bajki. Ale nie tylko czytał je, on je wymyślał i rysował. Wspomina, że wyobraźnię pobudzały kostiumy teatralne, które szyła jego babcia. I książki z ilustracjami Iwana Bilibina, znanego rosyjskiego rysownika.  Po latach  Haapaniemi znów narysował bajkę dla dzieci - „Samuraj Neko”, o szlachetnym wojowniku. Fińska autorka Rosa Liksom dopisała historię w duchu baśni braci Grimm.  Jest to opowieść o szlachetnym samuraju broniącym biednych ludzi, która w magiczny sposób przedstawia świat kultury japońskiej i zwraca uwagę na najważniejsze uniwersalne wartości ludzkiego życia. Co podkreśla jej autor, jest to książka zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W 2010 roku książka miała swoje polskie wydanie. 

 

Wcześniej jednak Haapaniemi zaistniał już artystycznie. Zaczynał od nadruków na ubrania dla największych modowych marek: Diesela, Marimekko, Dolce & Gabbany, Levi’sa czy Cacharel. Popularność zdobył dzięki modzie, ale nie ograniczył się jedynie do niej. Jego rysunki ozdobiły porcelanę Taika dla fińskiej marki Iittala – folkowe wzory w intensywnych kolorach do dziś przyciągają wzrok. To dzięki niej zdobył międzynarodową sławę wśród miłośników designu i wzornictwa. Z czasem powstały kolejne  kolekcje porcelany dla IIttali- Tanssi i Korento. 

 

Cieszący się międzynarodową sławą fiński projektant i ilustrator od 2010 roku mieszka i pracuje na stałe w Londynie.  Od tego czasu ma markę Klaus Haapaniemi & Co. z designerką Mią Wallenius. W 2013 roku otworzyli firmowy sklep przy Redchurch Street. Klientom proponuje naprawdę niepowtarzalny design. W dużej części są to tekstylia - kolekcje ręcznie drukowanej pościeli, ręczników, ponadczasowych jedwabnych szali, piżam i szlafroków. Tworzy luksusowe kolekcje do wnętrz – poduszki, narzuty, ręcznie robione dywany. Jego ilustracje zdobią tapety i zasłony. I nadal projektuje odzież. Trzeba podkreślić, że dla artysty bardzo ważny jest proces wytwarzania sygnowanych jego imieniem produktów. Dba o to,  by na każdym etapie produkcji działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i proekologicznie. Dlatego zazwyczaj korzysta z metod rzemieślniczych.

 

Warto nadmienić, że w 2008 roku Klaus Haapaniemi został wyróżniony w Finlandii tytułem „Grafika Roku” .

 

Więcej o projektancie można przeczytać na jego oficjalnej stronie.

Czas generowania strony: -1695794959,63s