Jego projekty zachwycają prostotą i funkcjonalnością. Tworzy meble i przedmioty, których z przyjemnością używamy na co dzień.
Tekst: Joanna Głuchowska
Urodzony w Londynie Jasper Morrison jest obecnie jednym z najbardziej wpływowych projektantów form przemysłowych na świecie. Ukończył Politechnikę Kingston i Royal College of Art; studiował także na prestiżowej Hochschule für Bildende Künste w Berlinie.
Wraz z japończykiem Naoto Fukasawą wymyślił pojęcie „super normal”, które zdaniem twórców jest definicją idealnego designu. W 2006 roku w Tokio odbyła się przełomowa dla obu projektantów wystawa o tej samej nazwie. Była ona pochwałą skromnej formy i użyteczności.
Fascynacja Morrisona minimalizmem miała początek w dzieciństwie, gdy jako mały chłopiec zachwycił się, jak jego dziadek urządził jeden z pokoi w skandynawskim stylu lat 60. Wczesne inspiracje pozostały z nim na długie lata i miały wpływ na jego późniejszy styl.
W swoich projektach proponuje prostotę w uszlachetnionej wersji. Sięga po surowe formy i stroni od nadmiernych ozdób. Wykorzystuje przeważnie neutralną paletę barw oraz materiały takie, jak drewno, plastik, skóra i tkaniny. Szczególnie dużą wagę przywiązuje do wygody - chce, aby rzeczy, które tworzy nie tylko cieszyły oko, ale również zapewniały komfort użytkowania. Projektuje nie tylko meble, ale też oświetlenie i małe przedmioty, jak akcesoria biurowe czy zastawa stołowa.
Obecnie uznawany jest za jednego z liderów w branży i na koncie ma współpracę z wieloma uznanymi markami, m.in. Alias, Flos czy Magis.
Ostatnio również zaangażował się w kilka ciekawych projektów. Dla szwajcarskiej marki Vitra stworzył m.in. kolekcję krzeseł HAL - są to meble o wszechstronnym zastosowaniu i współczesnym charakterze - głównie wyrafinowane krzesła biurowe i stołki barowe. Na uwagę zasługuje również Basel Chair - klasyczne drewniane krzesło w zupełnie nowej odsłonie. Innowacją jest pokrycie oparcia i siedzenia cienkim plastikiem, który znacząco wpływa na wygodę siedzenia w porównaniu do zwykłych krzeseł tego typu, a dodatkowo wprowadza przykuwający wzrok akcent kolorystyczny. Dla odmiany jego All Plastic Chair jest, jak nazwa wskazuje, plastikową wersją drewnianego mebla. Poza unikalnym wyglądem zapewnia szczególny komfort, bo ugina się pod ruchami użytkownika, przynosząc ulgę dla kręgosłupa.
Morrison W 2007 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie Kingston za osiągnięcia w dziedzinie designu. Napisał kilka książek o tej tematyce, a jego prace pokazywane były w muzeach na całym świecie, m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku.
Czas generowania strony: -1732251306,23s