Tekst: Kinga Rodkiewicz
Na greckiej wyspie Knossos w ruinach pałacu legendarnego króla Minosa zaczyna się europejska historia krzeseł. W starożytnej Grecji i Rzymie krzesła zarezerwowane były dla królów i władców, którzy zasiadali na tronach tylko podczas specjalnych uroczystości – w starożytności pozycją preferowaną była bowiem pozycja półleżąca. Zasiadania na tronach władcom pozazdrościli w średniowieczu duchowni, którzy wyposażyli katedry i bazyliki w trony biskupie. Dostojnicy kościelni wzięli przykład z góry: Stolica Apostolska postanowiła zaopatrzyć się w wysokie krzesło, które, bogato zdobione, podkreślało dostojeństwo i powagę urzędu papieża. Z katedr i bazylik krzesło powędrowało do klasztorów – zakonnicy, spędzający długie godziny na czytaniu i medytacji Pisma św., docenili wynalazek i krzesła stały się niezbędnym wyposażeniem cel mnichów i refektarza.
Krzesło zostało elementem wyposażenia domów w XVI wieku, zaś dwa wieki później bogaci mieszczanie zaczęli zdobić krzesła, które oprócz swojej funkcjonalności zyskały walor upiększający wnętrza. Funkcjonalność krzeseł została w pełni wykorzystana w XIX wieku, gdy krzesła „weszły” do budynków użyteczności publicznej. W urzędach, szpitalach, kinach, miejscach pracy krzesła „zadomowiły” się na dobre. Na przestrzeni lat ewoluowały materiały i styl, czyniąc z krzesła nie tylko mebel codziennego użytku, ale także niebanalny dodatek do wnętrza.
Historia krzeseł ma też swoją czarną kartę. 6 sierpnia 1890 rok, Nowy Jork, więzienie stanowe Auburn. William Kemmler zmierza, po raz pierwszy w historii, do krzesła elektrycznego. Na twarz skazanego za brutalne morderstwo nałożono specjalną przepaskę. Pomysłodawca krzesła elektrycznego, jako metody bardziej humanitarnej niż podanie trucizny, nie przewidział spadków napięcia elektrycznego - w rezultacie Kemmler umierał dwukrotnie, w ogromnym cierpieniu. Krzesło elektryczne do dziś wykorzystywane jest w niektórych stanach Ameryki.
Wnętrze mieszkania mogą cechować prostota, minimalizm, niewielka liczba dodatków w myśl zasady mniej znaczy więcej. Elegancja zamknięta w prostocie. Dla innych wnętrze mieszkania kojarzy się z bogatym wzornictwem i mnogością dodatków. W obu wersjach dobrze dobrane modele krzeseł stanowić mogą niebanalne dopełnienie aranżacji. Krzesło nowoczesne nie lubi szablonów, stąd mamy w ofercie nowoczesne krzesła drewniane, metalowe, polimerowe, które będą tworzyć doskonałe towarzystwo dla minimalistycznych wnętrz. Fotele nawiązujące do stylu lat 50., 60., bogato zdobione, obite skórą, ekoskórą lub wysokiej jakości materiałami odnajdą się we wnętrzach urządzanych nie tylko w stylu wiktoriańskich, ale także mogą stanowić wysmakowane dodatki retro.
Krzesła nowoczesne marki Casprini.
Dla osób odważnych, niepokornych, lubiących eksperymenty krzesło nowoczesne będzie idealne do zabawy z konwencją, stylem i kolorem. Na salony wkracza artystyczny nieład. Elegancki stół mogą otaczać krzesła:
Eksperymenty ze stylami i konwencjami krzeseł bez wątpienia nadają aranżowanemu wnętrzu charakteru. Ekstrawagancja barw, wzorów, stylów nowoczesnych krzeseł umiejętnie zestawionych i dobranych do wnętrza uczyni je nie tylko niebanalnym, ale także nada mu finezji i smaku. Chaos bywa inspirujący…
Historia krzeseł pokazuje jak tron zamienił się w nieodłączny element naszej codzienności. Przez stulecia rzeźbiarze i architekci pracowali nad udoskonaleniem miejsca do siedzenia. Krzesło nowoczesne przyciąga wyglądem, gwarantuje komfort pracy oraz umożliwia relaks. A więc Jego Wygodność Krzesło – zapraszamy na salony i nie tylko…
Fot. Krzesła Coccolona / Parri.
Czas generowania strony: -1732251342,00s