Trudno mówić o Gernocie Oberfellu, nie wspominając o Janie Wertelu. Tyle ich łączy!
Ich praca to projektowanie mebli, oświetlenia i urządzeń przemysłowych. Angażują się również w eksperymentalne projekty badawcze dla takich firm jak Braun, Neff, Philips, Panasonic, Sony, Yamagiwa, MGX , Materialise, Iker, BN Office Solution i DuPont Corian.
Prace Gernota i Jana są wystawiane w wielu muzeach na całym świecie, a niektóre ich dzieła są nawet częścią stałej kolekcji Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku oraz Victoria & Albert Museum w Londynie.
Gernot i Jan czerpią inspiracje z nowych technologii i procesów produkcji. Już jako bardzo młodzi projektanci odkryli możliwości komputerowego wspomagania procesu projektowania. Oprogramowanie nie jest dla nich jedynie narzędziem codziennej pracy, ale staje się źródłem inspiracji poprzez eksperymentowanie, pomaga także odkrywać nowe i ekscytujące rozwiązania. Ich rolą, jak zgodnie przyznają, jest połączenie tych eksperymentów z logiką, z pięknem form organicznych oraz wymaganiami produktu, czyli dokonania odpowiedniego wyboru materiałów, procesów produkcyjnych oraz kierowanie się zasadami ergonomii.
Dla polskich czytelników istotny jest pewnie wątek polski, bowiem studio WertelOberfell współpracuje z producentem mebli z Nowego Sącza – firmą Iker.
To dzięki nim powstała ciekawe kolekcje krzeseł, foteli, stołów i stolików ze sklejki „Maple” oraz tapicerowanych „Mannequin”. Za każdym razem, gdy rozpoczynają pracę nad projektem chcą stworzyć coś naprawdę ekstra, coś co będzie lepsze, piękniejsze, bardziej funkcjonalne niż poprzedni projekt.
Twórcy w wywiadach wielokrotnie określają także swoje priorytety w procesie projektowania. Biorą pod uwagę design, komfort i możliwości technologiczne zleceniodawcy. Swoją pracę porównują do gotowania. Najważniejsze w tworzeniu są: design, komfort i parametry techniczne.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektantów.