Od ponad 40 lat uchodzi za symbol doskonałego wzornictwa i co ważne nie traci na aktualności. Poznajcie fotel UP5.
Tekst: Aleksandra Laudańska
W filmie „Diamenty są wieczne” jest scena, w której wygimnastykowana ślicznotka wstaje z gracją z czerwonego fotela i przedstawia się Bondowi: Well, hi there… I’m Bambi. Po chwili, wraz z równie ponętną koleżanką Thumper, atakuje przystojnego szpiega - głównie używając swoich długich nóg. Pamiętacie tę scenę? A fotel o kobiecych kształtach? Tym razem będzie o nim.
Antropomorficzny fotel powstał w 1969 roku jako jeden z siedmiu elementów kolekcji siedzisk UP zaprojektowanej przez – wtedy trzydziestoletniego - architekta i designera Gaetano Pesce. Zmysłowy mebel ma lakoniczną nazwę, ale rozbudowaną symbolikę. Fotel (UP5) odwzorowuje kształty prehistorycznej bogini płodności, a przywiązany do niego kulisty puf (UP6) symbolizuje kajdany, które nie pozwalają kobietom wyzwolić się z ograniczeń. Pesce wyjaśniał to tak: „Opowiedziałem osobistą historię o tym, jak ja pojmuję kobiety: wbrew sobie zawsze były więźniami. Spodobał mi się pomysł nadania temu fotelowi kobiecych kształtów i dołączenia do niego kuli i łańcucha – atrybutów więźnia.”
Scenę z „Bonda” można odczytywać równie symbolicznie - Bambi i Thumper co prawdą noszą imiona, które nawiązują do słodkich i łagodnych zwierzątek z animowanej bajki, ale najwyraźniej mają ograniczenia gdzieś (w końcu najęły się do pracy w ochronie). I to ponad 40 lat przed rozpoczęciem u nas dyskusji o transgenderyzmie…
Ale Geatano, jak na artystę z technicznym wykształceniem przystało, myślał nie tylko o kształcie i wymowie swojego dzieła, ale także o jego właściwościach utylitarnych. Fotel jest miękki, sprężysty i niezwykle wygodny – podczas przerw pomiędzy kolejnymi scenami Sean Connery z przyjemnością się w nim zatapiał. Uwieczniono to na fotografiach z planu zdjęciowego – aktor wygląda na naprawdę zrelaksowanego. Lata później w podobnej pozie,nan tym samym fotelu dał sfotografować się kolejny Bond - Pierce Brosnan (zdjęcie udostępnił niedawno na swoim wallu na Facebooku).
Projektanta niezwykłego mebla interesowało też jak będzie on magazynowany i przewożony. Aby maksymalnie to ułatwić i zminimalizować koszty składowania oraz transportu, do wykonania fotela użył pianki poliuretanowej, którą B&B Italia (wtedy C&B Italia) stosowała w tym czasie jako jedna z pierwszych firm meblarskich. Pakowanie próżniowe umożliwiało zmniejszenie objętości fotela aż o 90% - po rozpakowaniu mebel wracał do pierwotnych kształtów. Tę metodę stosowano do 1973 roku.
W 2000 roku B&B Italia reaktywowało całą kolekcję UP a w 2009 roku – w jej czterdzieste urodziny - powstała srebrna wersja UP5/UP6.
Zdjęcia: B&B Italia
Czas generowania strony: -1736932696,74s