Fort Amber | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-12

Fort Amber

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Radżastan to kwintesencja Indii, a jego symbol - piaskowe forty kryją architektoniczne skarby. 


 

Tekst i foto: Magda Jończyk

 

Amber fort znajduje się niedaleko Dżajpuru i jest obowiązkowym punktem programu każdego turysty zainteresowanego architekturą. Został zbudowany w XVI wieku, kiedy rządy nad północną częścią Indii sprawowali Wielcy Mogołowie. W czasach świetności pełnił funkcję obronną i mieszkalną. W tej chwili jest muzeum.

 

Do ogromnej bramy, przez którą wjeżdżano na słoniach, stromo pnie się długa brukowana droga. Po rozmiarach fortu i tym majestatycznym wejściu należałoby się spodziewać masywnej i ociężałej budowli. Nic bardziej mylnego. Po przekroczeniu bramy, trafiamy na przestronny dziedziniec z finezyjnie rzeźbionymi balustradami i regularną łukową kolumnadą. Za pierwszym dziedzińcem znajduje się drugi i kolejny, które jakby spływały kaskadami z najwyższego punktu budowli, aż do wyjścia.

 

Galerie Indo Chic elephants

Fot. Tapety marki GALERIE kolekcja Indo Chic / www.galeriehome.co.uk

 

Wewnątrz kompleksu znajduje się wszystko to, co możemy wyobrazić sobie, czytając „Baśnie z 1000 i jednej nocy": przestrzenne dziedzińce, sale zebrań z doskonałą akustyką, wymyślnie zdobione pałace. 

 

Galerie Indo Chic Palace

Fot. Tapety marki GALERIE kolekcja Indo Chic / www.galeriehome.co.uk

 

Jednym z najpiękniejszych miejsc jest Sheesh Mahal, czyli pałac luster. Na ścianach i sufitach zostały wyrzeźbione malowidła i motywy florystyczne, a wszystko to wyłożone szkłem. Jak prawie z każdym miejscem w Indiach, i z tym pałacem łączy się legenda. Ponieważ królowa nie mogła spać na wolnym powietrzu, a uwielbiała widok gwiazd, król poprosił architektów, aby zrobili wszystko, by jego małżonka mogła cieszyć oczy ukochanym widokiem. I tak architekci zdziałali cuda! Efekt jest zadziwiający. Jeśli w którejkolwiek części pałacu zapali się dwie świece, odbicie niewielkich płomieni przemieni przestrzeń w usiane gwiazdami niebo.

 

Więcej informacji: www.amberfort.org

 

Czas generowania strony: -1721631698,70s