Erwan & Ronan Bouroullec | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-12

Erwan & Ronan Bouroullec

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Ten zgrany zespół tworzą bracia, którzy pracując razem od blisko 20 lat, projektują dla takich marek jak Vitra, Hay, Kartell czy Samsung. 


 

Erwan i Ronan pochodzą z Quimper we Francji, obaj ukończyli prestiżowe uczelnie. W 1997 roku zostali odkryci przez włoską markę Capellini. Ich talent i pomysły szybko zdobyły uznanie, co zaowocowało współpracą z wieloma innymi producentami mebli i przedmiotów użytkowych. Obecnie ich studio projektowe znajduje się w Paryżu. W swojej pracy starają się znaleźć równowagę między pięknem a funkcją. Podejście to doskonale widoczne jest w meblach, które stworzyli w ostatnim czasie dla marki Hay. Jednym z ciekawszych modeli jest przeznaczona do samodzielnego złożenia sofa Can, wpisująca się w trend tworzenia przedmiotów, które mają być maksymalnie dopasowane do właściciela.

 

Uwagę zwraca również zaprezentowana wcześniej w tym roku, kolekcja mebli biurowych Cyl dla marki Vitra. Jej zamysłem było przeniesienie domowej atmosfery do miejsca pracy. Biurka, krzesła oraz sofy zrobione z litego drewna, urozmaicone kontrastującymi, czarnymi akcentami, urzekają prostotą i mają minimalistyczny, ponadczasowy charakter. Meble były początkowo pomyślane jako domowe, ale projektanci stwierdzili, że będą ciekawie prezentować się w biurowej przestrzeni. Wszystkie elementy skonstruowane są w taki sposób, że można, łącząc je, „dobudowywać” kolejne segmenty, w celu np. utworzenia dodatkowej przestrzeni na przechowywanie rzeczy.

 

Erwan i Ronan w swojej pracy nie boją się iść pod prąd. Przykładem może być telewizor Serif zaprojektowany dla firmy Samsung. W przeciwieństwie do dominujących na rynku trendów, ekran nie jest ultracienki - wręcz przeciwnie, obudowa jest na tyle szeroka, że można swobodnie położyć na niej pilota.

 

Braci łączy pracowitość i pasja do wykonywanego zawodu, przyznają jednak, że ich osobowości znacznie się od siebie różnią. W twórczej pracy okazuje się to jednak być zaletą; dwa odmienne punkty widzenia są pomocne przy szukaniu rozwiązań złożonych problemów.

 

Ponadto, designerów cechuje niebywała wszechstronność - w swoich działaniach nie ograniczają się do jednej dziedziny. Oprócz mebli domowych i biurowych, tworzą również małe przedmioty codziennego użytku, naczynia i biżuterię. Zajmują się także aranżacją wnętrz, a ostatnio próbują swoich sił w planowaniu przestrzeni miejskich. Tegoroczna wystawa w Rennes - Rêveries Urbaines, przedstawiała ich pomysły na zagospodarowywanie miejsc publicznych.

 

Ich prace są częścią stałych wystaw w muzeach na całym świecie, m.in. Musée National d’Art Moderne w Centre Pompidou, Museum of Modern Art w Nowym Jorku, the Art Institute of Chicago czy the Design Museum w Londynie.

Czas generowania strony: -1713426401,86s