Po latach złego PR-u dywan ponownie aspiruje do roli pierwszoplanowej dekoracji wnętrza. Wszystko za sprawą wzorniczej i jakościowej metamorfozy.
Autor: Marta Czabała
Przez lata cieszył się złą sławą. Większość Polaków pytana o skojarzenia związane z dywanem nadal wymienia kiczowate modele z lat 80. i 90, zrobione ze sztucznych materiałów, kupowane często z przyzwyczajenia do takiej formy dekoracji podłogi niż z rzeczywistej potrzeby. Tymczasem przez ostatnie kilkanaście lat dywan zdążył przejść całkowitą, wzorniczą, ale też jakościową rewolucję, dostosowując się do wymagań współczesnego klienta.
Dzisiejszy dywan to perfekcyjna kombinacja funkcji praktycznych i estetycznych. Dopełnia wystrój pomieszczenia na równi z meblami, oświetleniem czy dodatkami. Oryginalny wzór przełamuje monotonię płaszczyzny wykończonej kamieniem naturalnym czy drewnem. Pomaga w wyodrębnieniu stref na większej, otwartej przestrzeni. Stanowi doskonałą izolację termiczną: w zimie zatrzyma ciepło (pokoje z dywanem są cieplejsze o 2 stopnie niż te z „gołym” parkietem), w lato jego włók- na ochłodzą nasze stopy. To idealne rozwiązanie jeśli w domu mieszkają dzieci. Dywan zamortyzuje upadki raczkujących maluchów, ociepli je też kiedy bawią się na podłodze. Dbamy o spokój sąsiadów? Dywan położony w pokoju dziecięcym czy salonie pochłonie i obniży natężenie dźwięków stóp biegających po podłodze, telewizora, komputera i innych sprzętów domowych. To funkcja zarezerwowana nie tylko dla dźwięków stóp biegających po podłogach. Nowoczesne dywany absorbują i zmniejszają też dźwięki telewizora, komputera i innych sprzętów domowych.
Mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Te najbardziej zaawansowane są w zasadzie złożonym filtrem, który wychwytuje i zamyka pyłki i odrobinki kurzu, stając się idealnym wyborem dla domowników z alergią czy osób chorujących na astmę. Praktyczność dywanu zupełnie nie ogranicza możliwości jego wyglądu i designu. Dywany dostaniemy dzisiaj w tysiącach wzorów, różnych rodzajach grubości i wielu rozmiarach. Są uniwersalne i ponadczasowe – z łatwością dopasują się do charakteru i powierzchni każdego pomieszczenia, łącząc swoje zaawansowane funkcje z niebagatelnym wyglądem. Z łatwością staną się jego pierwszoplanową ozdobą, podkreślą wystrój lub przełamią jego jednostajność. Projektanci dawno docenili już ich potencjał, dlatego wykończając wnętrza chętnie sięgają po dywany z coraz bardziej szlachetnych włókien i materiałów. Topowe modele to efekt wielomiesięcznej, często ręcznej pracy.
Doskonałym przykładem najbardziej nowoczesnych i designerskich dywanów są te oferowane przez markę Epic Carpets, w szczególności wzory z linii Aurora, New Life i Yeti. To dowód na to, że granicą designu może być jedynie kreatywność projektanta. Tkane ręcznie w Indiach oraz Turcji, dywany robione są wyłącznie z najwyższej jakości włókien, jedwabi i wiskozy. Aurora to kolekcja szlachetnych dywanów wykonanych z jedwabiu bananowego. Dywany (dostępne w rozmiarach 170x230 cm, 200x300 cm i 240x340 cm) produkowane w odcieniach szarości, błękitów, beżów i fuksji zachwycają grą świateł i wrażeniami wizualnymi. Linia New Life przypomina antyczne patchworki. Ta zachwycająca kolekcja (dostępnych w rozmiarach 170x230 cm i 200x300 cm) wyprodukowana została z kawałków zabytkowych dywanów, poddanych gruntownej konserwacji, co zaowocowało gamą nieszablonowych, przyciągających uwagę motywów. W nowoczesnych wnętrzach świetnie odnajdą się dywany z kolekcji Yeti, dostępnej w rozmiarach 170x230 cm i 200x300 cm. Wykonane z kawałków wełny lcowej, tworzą na podłodze wyjątkową, wielkoformatową mozaikę.
Czas generowania strony: -1734866588,84s