TRENDY | 2017-10-18

Krzesła plecione

Latem zrzucamy ciężkie ubrania, wystawiając skórę na słońce. Również nasze wnętrza możemy ubrać w lekkie meble, które dodadzą im wakacyjnej świeżości. Okazuje się, że w ostatnim czasie projektanci bardzo chętnie sięgają nie tylko po tradycyjne materiały takiej jak drewno, czy tworzywa sztuczne, ale po bardziej niekonwencjonalne technologie. Krzesła plecione ze stalowych linek, nylonowych żyłek, tasiemek, pasów robią prawdziwą furorę. Niezwykle ciekawe formy wprowadzą do wnętrz humor, kolor oraz letnią swobodę. Wiele z nich ma również tę ogromną zaletę, że mogą z powodzeniem stanąć na tarasie, czy w przydomowym ogrodzie.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

 

krzeslo penelope casprini

Fot. Fotele lounge z kolekcji Penelope od Casprini. 

 

krzeslo penelope strip casprini

Fot. Casprini.

 

Casprini to rodzinna toskańska manufaktura, która jest uznanym producentem krzeseł nie tylko na rynku europejskim, ale i światowym. Włoska firma ceni sobie unikatowy design, doskonałą jakość materiałów, tradycję, ale także nowoczesne technologie oraz dbałość o środowisko naturalne. Dzięki wybitnym, nieszablonowym projektantom powstają kolekcje unikatowe, które często czerpią z dorobku i doświadczeń przeszłości. Takim ukłonem w stronę tradycyjnego rzemiosła artystycznego jest kolekcja Penelope – unikatowych, plecionych krzeseł ze stali, które wyróżniają się niecodzienną, oryginalną formą siedziska i oparcia. Marcello Ziliani stworzył trzy wersje: ekstrawagancką, nieszablonową, dla osób ceniących niecodzienne rozwiązania; elegancką, wyrafinowaną dla miłośników klasyki oraz surową, industrialną dla entuzjastów oszczędnego stylu. Cała kolekcja jest ukłonem projektanta w kierunku tradycyjnego tkactwa. Penelopa, bohaterka „Odysei", podczas długoletniej nieobecności męża Odyseusza splatała szatę dla teścia – jej ukończenie miało oznaczać ponowne zamążpójście. Wierna i mądra bohaterka eposu Homera w dzień cierpliwie tkała szatę, by w nocy ją konsekwentnie spruwać. Wyłącznym dystrybutorem krzeseł z kolekcji Penelope jest sieć salonów Dekorian.

 

henryk sztaba krzeslo siatkowe lodz design festival

Fot. krzesło proj. Henryka Sztaby / fot. Łódź Design Festiwal.

 

Krzesła siatkowe zaprojektowane przez Henryka Sztabę w 1968 roku są wykonane z malowanego drutu i przypominają nieco wzór koszyków na zakupy, które w tamtym okresie używano w sklepach PSS „Społem”. Nie bez powodu. Projektant pracował w Srebrnej Górze w Zakładzie Produkcji Usług Technicznych „Społem”, gdzie wykonywano także przedmioty codziennego użytku. Przez 23 lata był w nich dyrektorem. W pewnym momencie Centralne Biuro Techniczno – Budowlane „Społem” zadecydowało o przekształceniu wycofanych z eksploatacji autobusów na barobusy, przy których miały być zaaranżowane ogródki. Sztaba wymyślił ten ażurowy model właśnie z myślą o konsumpcji na świeżym powietrzu. Projekt został niedawno wskrzeszony przez Mikołaja Długosza.

 

krzeslo acapulco madeindesign

Fot. krzesło Acapulco - fot. madeindesign.com

 

Krzesło Acapulco jest właściwie kultowe. Reprezentuje klasyczny styl lat 50-tych. Jego nazwa wywodzi się od jednego z najpiękniejszych regionów Meksyku – kurortu słynącego z pięknych widoków nad Oceanem Spokojnym. Siedzisko jest wyplatane ręcznie z nylonowych żyłek  i wymodelowane tak, by zapewniać maksymalny relaks i komfort. Krzesło jest obecnie bardzo często replikowane i występuje właściwe we wszystkich kolorach tęczy.

 

krzeslo risom lounge knoll

Fot. krzesło Risom Lounge / Knoll.

 

Krzesło Risom Lounge to produkt z recyklingu: projektant Jens Risom wykorzystywał do jego stworzenia bawełniane paski spadochronowe, które było używane w wojsku. Rama krzesła Risom Lounge wykonana jest z wykwintnego drewna. Całość reprezentuje typowo skandynawską estetykę - 100 % natury.

 

 krzeslo transformacja fawory 1krzeslo transformacja fawory 3

Fot. krzesła #2 - pracownia Fawory.

 

Projekt Transformacja prowadzony przez Fawory zakłada interakcję użytkownika z projektantem. Ten drugi dostaje narzędzia do customizacji krzeseł. Oryginalne meble z lat 50-70 są czyszczone, szlifowane i lakierowane. Ich konstrukcja zostaje odrestaurowana i wydobyta na światło dzienne. Siedziska zaś powstają jako sploty nowoczesnych przemysłowych materiałów.

 

 

krzeslo lastika proj velichko velikov lago designisthis

Fot. krzesła Lastika proj. Velichko Velikova / Designisthis.com

 

Krzesła Lastika wyglądają jak łowickie sukienki. Ich miękkie, lekkie i kolorowe siedziska z pasów dostosowują się do siedzącej na nich osoby. Całośc opiera się na minimalistycznej konstrukcji. Pomysł Velichko Velikova został zrealizowany przez włoską markę Lago.

 

krzesla bretelle luca martorano georg muehlmann gapstudio

Fot. krzesła Bretelle / gapstudio.

 

Krzesła Bretelle zaprojektowane przez Lucę Martorano i Georga Muehlmanna mają klasyczną drewnianą konstrukcję, ale bardzo awangardowe siedzisko. Wykonano je z pasów zakończonych żabkami - czegoś na kształt szelek. Klient może wybierać ich kolor spośród 160 możliwych.