10 anegdot o jednej z najsłynniejszych instytucji kulturalnych na świecie.
Autor: Małgorzata Błażejewska
W Centrum Pompidou (zwanym również Beaubourg) mieści się muzeum sztuki współczesnej, biblioteka i kino. To paryskie centrum kultury obchodzi w tym roku swoje 40 urodziny. Z tej okazji przywołujemy 10 anegdot, które dotyczą tego wyjątkowego centrum dedykowanemu sztuce XX wieku.
Inicjatorem Beaubourg był prezydent Francji Georges Pompidou. Zafascynowany sztuką współczesną postanowił stworzyć multidyscyplinarne centrum kultury w futurystycznym stylu. Pompidou szukał kreatywnych i nowatorskich architektonicznych pomysłów. W 1971 roku w ramach konkursu wpłynęło 681 prac, z czego wybrany został projekt Renzo Piano i Richard Rogers.
W roku 1977 hucznie świętowano otwarcie Centrum Pompidou, na które zaproszono ponad 5 tysięcy osób. Pośród nich obecne były takie osobistości jak: Grace, księżna Monako, królowa Fabiola z Belgi, prezydent Senegalu, poeta Léopold Sédar Senghor czy dyktator Mobutu.
Od początku istnienia Centrum Pompidou był miejscem uwielbianym przez Paryżan i turystów. Przygotowano dlatego cztery wejścia do budynku, południowe, północne, wschodnie i zachodnie. W biegiem czasu jednak zasady bezpieczeństwa zmieniły się i sprawiły, że trzy wejścia zostały zamknięte i do dziś pozostało tylko jedno, co powoduje długie kolejki.
Na ostatnim piętrze centrum mieści się restauracja "Georges", nazwana tak na cześć Georgesa Pompidou, który zmarł w 1974 i nigdy nie zobaczył dzieła, które zainicjował. Jego żona zgodziła się na nazwanie restauracji imieniem prezydenta.
Centrum Pompidou w swojej historii już dwukrotnie zorganizował retrospektywy katalońskiego malarza. Na pierwszą retrospektywę swoich prac Salvador Dali przybył osobiście do Paryża. Jednak nie został wpuszczony na wernisaż swojej wystawy. Część personelu centrum ogłosiła strajk i blokowała wejście. Wernisaż został odwołany.
Druga wystawa prac hiszpańskiego surrealisty jako jedyna w historii Centrum Pompidou była otwarta dla zwiedzających również nocą, ze względu na ogromne zainteresowanie retrospektywą.
Pośród 10 retrospektyw, na które sprzedano najwięcej biletów w Centrum Pompidou znalazło się jedynie 2 francuskich twórców. Ekspozycja prac Pierra Bonnarda (1867-1947) w 1984 roku była pierwszą z nich. Drugą najczęściej uczęszczaną wystawą była retrospektywa malarza Pierra Soulages, który obecnie ma 97 lata. Centrum Pompidou zarejestrowało w tym czasie ponad 500 000 osób.
Po śmierci Georgesa Pompidou, kontynuacja budowy centrum kultury stanęła pod znakiem zapytania. Jego następca, Giscard d'Estaing planował porzucenie tego kontrowersyjnego projektu. Jacques Chirac, w tym czasie premier Francji, groził swoją dymisją i finalnie zadbał o to, aby prace trwały dalej, według planu prezydenta Pompidou.
Na czwartym i piątym piętrze Centrum Pompidou znajduje się muzeum sztuki współczesnej, które posiada około 120 tysięcy prac z okresu 1905-1965. Beaubourg jest na pierwszym miejscu na świecie, jeśli chodzi o wypożyczanie swoich dzieł innym muzeom.
Tylko nieliczni wiedzą, że w Centrum znajduje się publiczna biblioteka językowa. Wszyscy bez wyjątku mogą korzystać z jej zbiorów. Dzięki niej możliwa jest bezpłatna nauka około 250 języków i dialektów.
Czas generowania strony: -1732252450,76s