WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-12

Autor Rooms

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Hotele butikowe (designerskie) są popularne na całym świecie. Jednym z pierwszych tego typu miejsce w Warszawie był hotel Autor Rooms.


 

Tekst: Aleksandra Leszczyńska

 

Pierwsze z nich powstały w latach 80. w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych, ale idea okazała się na tyle nośna, że szybko pojawiały się kolejne. Hotele lifestylowe — jak czasem również się je nazywa — dedykowane są osobom, które poszukują alternatywy dla tradycyjnych, zunifikowanych pokoi hotelowych. W przeciwieństwie do tych ostatnich butiki stawiają na indywidualizm. Usytuowane w centrach miast, w zabytkowych, czasem specjalnie zaadaptowanych budynkach, oferują zwykle niewiele pokoi i intymny klimat. Przede wszystkim zaś — wyszukane doznania estetyczne.

 

Od niedawna hotel butikowy funkcjonuje także w Warszawie (obok pierwszego hotelu tego typu w stolicy - Rialto na ul. Wilczej). Autor Rooms jak sama nazwa wskazuje to miejsce, które pokazuje Warszawę autorską, kreowaną przez młodych twórców z różnych dziedzin: sztuki, wzornictwa, rzemiosła, kulinariów i zakładający, że pobyt w innym mieście to nie tylko nocleg, ale okazja do poznania jego tętna. Hotelik znajdujący się przy skrzyżowaniu ul. Lwowskiej i Koszykowej w przepięknej kamienicy powstał z inicjatywy Mamastudio — trio, które z ogromnymi sukcesami działa na polu projektowania graficznego i brandingu. Za architekturę wnętrz odpowiada Mateusz Baumiller, któremu na dwustu metrach dawnego mieszkania udało się stworzyć 4 niezwykle przejrzyste formalnie i funkcjonalne apartamenty z łazienkami oraz wspólny salon z jadalnią i kuchnią.

 

Charakter wnętrz jest klasyczny, a jednocześnie podąża za najnowszymi trendami. Dużo w nim geometrii (genialne lampy ULTRAlight), mebli (podobno wyszperanych a aukcjach internetowych) nawiązujących do modernizmu przełamanych nowoczesnymi akcentami. Kolorystyka jest spokojna, ale nie nudna. Na stonowanych tłach pojawiają się mocne plamy głębokiej zieleni, grafitu czy granatu. Doskonale skomponowano materiały — szkło, drewno i miedź, które zastosowane w idealnych proporcjach czynią pokoje niezwykle przytulnymi. Gospodarze — co bardzo cenne — zaprosili do współpracy przede wszystkim polskich projektantów i marki (Purpura, Comforty, Paged Collection), tworząc tym samym wizytówkę rodzimego rynku. Nie zabrakło również miejsca dla sztuki — kuratorką wystawianych w Autor Rooms prac jest Marika Zamoyska, właścicielka jednej z ważniejszych warszawskich galerii sztuki — Starter. Dzięki jej inicjatywie w jadalni powstał niezwykle mocny akcent — świetny, geometryczny mural Mikołaja Moskala.

 

Troska o spójność koncepcji przekłada się w przypadku Autor Rooms także na dbałość o detale: ręcznie barwione poduszki i tkaniny od Bezy Projekt, eleganckie szlafroki zaprojektowane przez Zuo Corp, szlachetne naczynia i lustra Marii Jeglińskiej, wspaniałe wazony Malwiny Konopackiej, czy nawet kluczniki zamówione u Studia Bałagan są przysłowiową kropką nad i całości. Autorska jest również serwowana tu kuchnia. Gości mają zadowolić potrawy regionalne, ale i menu w stylu cosmopolitan. Wszystko podawane na polskiej porcelanie z fabryki Kristoff. Autor Rooms podkreślają, że „home is where the heART is” i coś w tym jest, bo czuć, że ten hotel to coś więcej niż tylko precyzyjnie przemyślany i zrealizowany produkt marketingowy. Widać w nim ogromną pasję i świadomość, że jeśli chodzi o design, naprawdę mamy się czym pochwalić.

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości Autor Rooms. Fot. Basia Kuligowska/ Przemek Nieciecki.