Antonio Citterio | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-12

Antonio Citterio

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Największy architekt wśród designerów lub najlepszy designer wśród architektów, postrzegany jest w branży jako człowiek renesansu.  


 

Tekst: Aleksandra Bodzyńska

 

Antonio Citterio urodził się w 1950 roku w mieście Meda, na północy Włoch. W wieku 22 lat, w czasie gdy studiował jeszcze architekturę na Politechnice Mediolańskiej, założył swoje pierwsze biuro projektowe.  W latach 1987 – 1999 razem z Terry Dwanem stworzył wiele budynków w Europie i Japonii.

 

W 1999 roku, wspólnie z Patricią Viel, założył firmę “Antonio Citterio and Partners”, która do dziś specjalizuje się w realizacji złożonych, długoterminowych inwestycji architektonicznych. Wśród nich wymienić można rozległe kompleksy mieszkalne, biurowce, plany zagospodarowania przestrzeni miejskich, showroomy najsłynniejszych marek odzieżowych (Valentino), czy wreszcie znane na całym świecie hotele (Bulgari). 

 

Projekty z portfolio studia „Antonio Citterio Patricia Viel and Partners”, bo tak od 2009 brzmi pełna nazwa firmy, zaskakują interdyscyplinarnością i zróżnicowaną skalą. Wielomiliardowe inwestycje - takie jak budowa Taipei Sky Tower, czy plan renowacji mauzoleum oraz związanych z nim fortyfikacji wojskowych w Cima Grappa, sąsiadują z kameralnymi, wydawałoby się, projektami luksusowej armatury, czy innych przedmiotów codziennego użytku. 

 

Olbrzymia amplituda obszarów działalności firmy wynika z wszechstronności jej założycieli. Antonio Citterio z łatwością porusza się w każdej z reprezentowanych przez siebie dziedzin, obdarzając swe dzieła nieprzemijającą, uniwersalną elegancją. Klasa, którą charakteryzują się jego projekty, zaowocowała nadaniem mu przydomku - Gentlemena Designu.

 


Ponadczasowość - to słowo, które najlepiej obrazuje istotę jego myśli jako projektanta. Jak sam podkreśla - nie interesuje go chwila, czy moda, interesuje go to, jak dany przedmiot będzie się sprawdzał w użytkowaniu przez lata. Ta filozofia wynika zapewne z głębokiego zakorzenienia Antonio Citterio w architekturze, w której projekty muszą przecież przetrwać dziesięciolecia, czy nawet wieki. Kolekcje mebli, które stworzył dla takich marek jak np. Vitra co kilka lat zyskują nowe, świeższe oblicze, które nadaje im sam mistrz. Zmieniając się co jakiś czas paradoksalnie pozostają nieprzemijające, nadal aktualne.   

 

Antonio Citterio ma szczęście być projektantem wielce utytułowanym. Dwukrotnie został nagrodzony prestiżową, włoską nagrodą Compasso d’Oro (1987, 1995). British Royal Society uhonorowała go w 2008 roku tytułem Royal Designer for Industry. Projekty jego autorstwa znajdują się w kolekcjach Museum of Modern Art w Nowym Jorku oraz Centrum Pompidou w Paryżu.

Czas generowania strony: -1732249357,05s