Aleksandra Gaca | Dekorian Home
WYSZUKANE-POLECANE | 2017-10-12

Aleksandra Gaca

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Tkaniny we wnętrzu kojarzą ci się wyłącznie z poduszkami, zasłonami i obiciami mebli? Czas poszerzyć wiedzę w tej materii.


 

Tekst: Aleksandra Laudańska

 

Aleksandra Gaca, polsko-holenderska projektantka tkanin, sprawiła, że ich rola w kreowaniu otoczenia nie kończy się na dodatkach i tapicerce. Artystka wyniosła tekstylia rangę wyżej. Stworzyła kolekcję rzeźbiarskich tkanin Architextile. Oprócz elementów wyposażenia wnętrz powstają z nich tłumiące dźwięki dekoracyjne panele – poważna konkurencja dla paneli z MDFu, polistyrenu czy gipsu. Ale Aleksandra Gaca poszła jeszcze dalej – używa swoich tkanin także do ozdabiania elewacji budynków. I wciąż szuka dla tekstyliów nowych zastosowań.

 

Aleksandra Gaca tworzy tkaniny od ponad piętnastu lat. Miłość do tego zajęcia narodziła się podczas studiów w Royal Academy of Art w Hadze (wcześniej projektantka uczyła się w Liceum Plastycznym w Łodzi – centrum polskiego tkalnictwa). Gaca od początku eksperymentowała ze splotami włóczki i różnych materiałów, tworzyła z nich tkaniny o konstrukcji przestrzennej. Z czasem efekt trójwymiarowości stawał się coraz bardziej wyrazisty. Początkowo artystka tworzyła swoje tkaniny ręcznie, jednak miała ambicje robienia tego na szerszą skalę. Tak zaczęła się jej współpraca z Muzeum Włókiennictwa w Tilburgu (tu powstały jej pierwsze eksperymentalne projekty) i firmą Hybrids+Fusion, dla której stworzyła kolekcję Cosmos: tkaniny 3D, którymi można tapicerować meble i ściany.

 

Fascynacja architekturą spowodowała, że Aleksandra Gaca zaczęła szukać relacji między tkaninami a przestrzenią. W efekcie stworzyła kolekcję dekoracyjnych, absorbujących dźwięki materiałów Architextile. Ale to nie jedyne związki jej pracy z architekturą. W 2009 roku została zaproszona do niezwykłego projektu –  tkaniny jej autorstwa ozdobiły elewacje sklepów marki Hermès w Chinach i Korei Południowej.

 

Artystka inspiracje czerpie z otoczenia. Przygląda się budynkom, ich konstrukcjom, podgląda też ruch i taniec. Poza godzinami spędzonymi w pracowni, dużo czasu zajmuje jej podróżowanie, spotkania z klientami, rozmowy w zakładach produkcyjnych. Bo sztuka, którą tworzy jest mocno osadzona w rzeczywistości.

 

Na podstawie informacji ze strony www.aleksandragaca.nl oraz wywiadu udzielonego www.home24.nl .

Czas generowania strony: -1734866990,89s