Brytyjskie wydawnictwo Phaydon w atlasie poświęconym architekturze XX w. The XX century architecture, umieściło osiedle na liście 757 najlepszych przykładów architektury XX wieku. Jednak doceniane przez specjalistów, nie wszystkich zachwyca, u niektórych budzi kontrowersyjne odczucia. Sześć wysokich (zwłaszcza jak na czasy, w których powstały) budynków (stąd nazwa Manhattan) mieści 486 mieszkań z charakterystycznymi balkonami, z których rozpościera się widok na panoramę miasta. Projekt wciąż nowoczesny, choć od wybudowania minęło prawie 50 lat, i nowatorski jak na tamte czasy. Zaokrąglone, betonowe moduły oplatają budynki niczym wstęga wyznaczając balustrady dla balkonów i loggi oraz eliptyczne obramienia okien. Mniej reprezentacyjne elementy takie jak garaże czy drogi dostawcze do sklepów architektka schowała pod łączącym budynki podium, a na jego powierzchni zaprojektowała promenadę z pawilonami handlowymi. Na dachach bloków – powstały nadbudówki, w których miały się mieścić świetlice i sale zabaw. W jednym z udzielonych wywiadów projektantka opowiadała, że „czuła zmęczenie wszechobecną w ówczesnej architekturze linią prostą i zainspirowała się opływowymi secesyjnymi detalami pobliskiego mostu Grunwaldzkiego”.
To pierwsza prezentacja dorobku tej wybitnej artystki poza Polską, pierwszej kobiety, która po wojnie dostała dyplom architekta. Można na niej zobaczyć projekty, rysunki, współczesne i archiwalne fotografie, filmy, a także makiety najciekawszych budynków zaprojektowanych przez Hawrylak. Od zawsze związana z Wrocławiem. Jako młoda projektantka pracowała przy odbudowie tamtejszych zabytków, projektowała pierwsze osiedla, nowoczesne szkoły i nowatorskie budynki mieszkalne. Wystawa "Patchwork: The Architecture of Jadwiga Grabowska-Hawrylak" prezentuje najważniejsze projekty i realizacje opracowane przez nią w ciągu blisko 50 lat zawodowej aktywności.
Wrocławski Manhattan niedawno doczekał się rewitalizacji elewacji. Zyskały one, tak jak planowała to architektka, biały kolor i chociaż może już nie intryguje tak jak kiedyś ich wysokość, to jednak wciąż wyglądają bardzo nowocześnie.
Fot. via Dezeen
Czas generowania strony: -1732354303,53s