Osiem lat temu został rozstrzygnięty międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt filii V&A Muzeum. Organizatorom konkursu zależało, żeby placówka znana głównie z wystaw związanych z wzornictwem miała oryginalny, robiący wrażenie budynek. Zwyciężyła propozycja Japończyka, Kengo Kumy.
Projekt japońskiego architekta jest wynikiem twórczego podejścia nie tylko do bryły budynku, ale też otoczenia - bliskości rzeki i nabrzeża oraz cumującego nieopodal „RSS Discovery”, czyli ostatniego drewnianego trójmasztowca zbudowanego w Wielkiej Brytanii, obecnie stanowiącego dużą atrakcję turystyczną.
V&A Dundee stanęło nad samym brzegiem rzeki Tay, w portowej okolicy. Dlatego w nieregularnej bryle muzeum można doszukać się inspiracji architekturą okrętową. Biała, dynamiczna struktura nawiązuje do portowego charakteru okolicy. Muzeum zbudowane z prefabrykowanych betonowych bali, oglądane z odległości wydaje się być organiczną, pozbawioną ostrych krawędzi bryłą. W rzeczywistości efektowna elewacja zbudowana została z nakładanych na siebie poziomo listew.
Ten sposób wykończenia ma, jak mówi architekt, nasuwać oglądającym skojarzenia z krajobrazem Szkocji, konkretnie z nadmorskimi klifami.
V&A Dundee, które niedawno zostało oddane do użytku, już teraz zostało okrzyknięte jako jedna z najważniejszych realizacji architektonicznych jakie na przestrzeni ostatnich kilku lat stanęły w Szkocji. Muzeum ma być częścią programu rewitalizacji portowego nabrzeża, a władze miasta Dundee mają nadzieję, że przedsięwzięcie nie tylko rozsławi szkockie miasto i spowoduje napływ turystów, ale uważają, że ekspresyjny gmach ich muzeum powtórzy sukces otworzonej w 1997 roku filii Muzeum Gugenheima w Bilbao.
Czas generowania strony: -1732194118,75s