Wizjonerski projekt Kengo Kumy | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2018-09-30

Wizjonerski projekt Kengo Kumy

Victoria&Albert to jedno z najbardziej znanych muzeów, nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie. Specjalizuje się w eksponowaniu sztuki, ale i rzemiosła artystycznego. W tym roku zyskało filię. W szkockim mieście Dundee niedawno otwarto niezwykły gmach zaprojektowany przez słynnego japońskiego architekta Kengo Kumę.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Osiem lat temu został rozstrzygnięty międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt  filii V&A Muzeum. Organizatorom konkursu zależało, żeby placówka znana głównie z  wystaw związanych z wzornictwem miała oryginalny, robiący wrażenie budynek. Zwyciężyła propozycja Japończyka, Kengo Kumy.

Projekt japońskiego architekta jest wynikiem twórczego podejścia nie tylko do bryły budynku, ale też otoczenia - bliskości rzeki i nabrzeża oraz cumującego nieopodal „RSS Discovery”, czyli ostatniego drewnianego trójmasztowca zbudowanego w Wielkiej Brytanii, obecnie stanowiącego dużą atrakcję turystyczną. 

V&A Dundee stanęło nad samym brzegiem rzeki Tay, w portowej okolicy. Dlatego w nieregularnej bryle muzeum można  doszukać się inspiracji architekturą okrętową. Biała, dynamiczna struktura nawiązuje do portowego charakteru okolicy. Muzeum zbudowane z prefabrykowanych betonowych bali, oglądane z odległości wydaje się być organiczną, pozbawioną ostrych krawędzi bryłą. W rzeczywistości efektowna elewacja zbudowana została z nakładanych na siebie poziomo listew. 

Ten sposób wykończenia ma, jak mówi architekt, nasuwać oglądającym skojarzenia z krajobrazem Szkocji, konkretnie z nadmorskimi klifami.

V&A Dundee, które niedawno zostało oddane do użytku, już teraz zostało okrzyknięte jako jedna z najważniejszych realizacji architektonicznych jakie na przestrzeni ostatnich kilku lat stanęły w Szkocji. Muzeum ma być częścią programu rewitalizacji portowego nabrzeża, a władze miasta Dundee mają nadzieję, że przedsięwzięcie nie tylko rozsławi szkockie miasto i spowoduje napływ turystów, ale uważają, że ekspresyjny gmach ich muzeum powtórzy sukces otworzonej w 1997 roku filii Muzeum Gugenheima w Bilbao.


Czas generowania strony: -1656979179,34s