WYDARZENIA | 2018-12-30

Wielka wystawa Josefa Franka w Helsinkach

Według austriackiego architekta Josefa Franka dom "powinien zapewniać wygodę i poczucie swojskości, dawać odpoczynek oczom i ożywiać zmysły. Nie musi być zaplanowany w najmniejszym szczególe, ani wyglądać jak wyjęty z żurnala, ale powinien być kolekcją przedmiotów, z którymi ich właściciel dobrze się czuje i do których jest przywiązany”.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Josef Frank urodził się w 1885 roku w Baden. Był współtwórcą Wiedeńskiego Werkbundu i wieloletnim wykładowcą Wiedeńskiej Szkoły Rzemiosła Artystycznego. Jako jeden z ważniejszych przedstawicieli tzw. programu Rotes Vienna, nadzorował powstanie w 1932 roku Werkbundsiedlung Vienna - pokazowego osiedla postawionego na wystawę promującą nowoczesny styl życia i modernistyczne idee w architekturze. Na osiedle składało się 70 modelowych domów jednorodzinnych z efektywnie wykorzystaną przestrzenią i funkcjonalnymi rozwiązaniami. Frank był przeciwnikiem industrializacji i standaryzacji, oraz jednym z tych architektów, którzy sprzeciwiali się wykorzystywaniu najnowocześniejszych technik budowlanych użytych w innych modelowych osiedlach np. w Stuttgarcie.


Dla zamożniejszej klienteli zaprojektował w 1931 r. m.in. wiedeńską Villa Beer. Trzy lata później pod presją rosnących nastrojów faszystowskich wyemigrował do Szwecji, gdzie w 1939 roku otrzymał obywatelstwo. Tam jako pierwszy zaprojektował funkcjonalistyczny dom prywatny tzw. Villę Claesson. Na swoim koncie ma także projekty wielu mebli, wzorów tkanin, tapet, dywanów. Przez wiele lat współpracował z Estrid Ericson, założycielką marki Svenskt Tenn. Wspólnie zaprojektowali wiele mebli, lamp, świeczników, naczyń i wazonów, a przede wszystkim stworzyli charakterystyczny, ponadczasowy styl urządzania wnętrz określany jako „szwedzka nowoczesność”. Zmarł w 1967 roku w Sztokholmie.


Wystawa w Muzeum Designu w Helsinkach będąca największą jak dotąd ekspozycją prac artysty, prezentuje m.in. akwarele Franka, szkice willi, przedmioty z pierwszego zaprojektowanego przez niego wnętrza, meble z prowadzonej przez niego (wspólnie z Oskarem Wlachem) wiedeńskiej firmy Haus & Garten oraz piękne, bajecznie kolorowe tkaniny pełne kwiatów, owoców i rajskich ptaków stworzone dla marki Svenskt Tenn.

Wystawa przygotowana we współpracy z Austriackim Muzeum Sztuki Użytkowej, jest największym przeglądem prac Franka. Zawiera pozycje z czołowych kolekcji austriackich i materiały z archiwów Svenskt Tenn.


Ekspozycja czynna do 17 marca 2019 r.