Unikatowy budynek w centrum Katowic | Dekorian Home
logo dekorianhome
WYDARZENIA | 2019-07-17

Unikatowy budynek w centrum Katowic

Unikato to modernistyczny blok projektu Roberta Koniecznego i pracowni KWK Promes, który zdobył Nagrodę Roku SARP w kategorii wielorodzinny budynek mieszkalny.
Udostępnij

„Obiekt został doceniony za konsekwentne realizowanie zamysłu projektowego, gdzie najmocniejszym efektem są agresywnie wystające balkony, których rytm został precyzyjnie przemyślany i nadaje charakter całemu budynkowi. Ponadprzeciętną konsekwencję projektową podkreśla szary tynk bezkompromisowo nałożony na wszystkie powierzchnie budynku za wyjątkiem parteru. Budynek jest obiektem o silnym wyrazie estetycznym, który udało się uzyskać przy niewielkich nakładach finansowych” – uzasadniają jurorzy SARP.

Katowicka moderna, kiedyś jasna, przez wiele lat wystawiona na działanie smogu, uległa przybrudzeniu i stała się niemal czarna. Z czernią elewacji kontrastują zawsze białe okna. Ta obserwacja stała się inspiracją dla projektu Unikato. Z sąsiedniego, przedwojennego budynku zaczerpnięto: kolor brudnego tynku, cokół w przyziemiu typowy dla okolicznej zabudowy, motyw balkonu w relacji z oknem. Kolejnym nawiązaniem do otoczenia jest zaczerpnięty z sąsiednich budynków motyw cokołu, który ciągnie się przez całą pierzeję. Przy graniczącej z UNIKATO od drugiej strony wolno stojącą willą, cokół staje się ogrodzeniem, nawiązującym do otaczającego willę płotu.

Ułożenie balkonów w tym samym kierunku na wszystkich elewacjach, przy jednoczesnym przesunięciu względem nieregularnego obrysu budynku, tworzy niezwykły obraz.  Nadwieszone nad chodnikiem balkony sprawiają, że budynek z bliska jest bardzo dynamiczny, ale w miarę zwiększania dystansu od elewacji staje się bardziej stonowany, łagodnie wpisując się w kontekst.


Zdjęcia: 1 - Jarosław Syrek; 2,3,5,8 - Aleksander Rutkowski; 4, 6, 7, 9 - Juliusz Sokołowski