Słynny Szumin oddziałem Muzeum Sztuki Nowoczesnej | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2018-01-09

Słynny Szumin oddziałem Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Wraz z końcem 2017 roku dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie stało się właścicielem domu Hansenów w Szuminie. Instytucja ma w planach prace konserwatorskie i intensywne animowanie słynnego przykładu Formy Otwartej w architekturze.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Dom w Szuminie należał do małżeństwa architektów Zofii i Oskara Hansenów, którzy rozpoczęli jego budowę w 1968 roku. Jest uznawany za przestrzenny manifest Formy Otwartej – koncepcji, którą Oskar Hansen uczynił osią swojej twórczości architektonicznej, artystycznej i dydaktycznej. Budynek ma charakterystyczny plan, płynnie łączy wnętrze i zewnętrze, by umożliwiać łatwą adaptację do zmieniających się potrzeb użytkowników.

Ponieważ architektura Formy Otwartej działa dopiero wówczas, gdy korzystają z niej ludzie, dom świetnie się sprawdzał jako miejsce plenerów Szkoły Architektury z Bergen, a także Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP. Od 2014 roku jest chętnie odwiedzany przez licznych pasjonatów architektury.

Muzeum będzie starało się podtrzymać aurę tego miejsca, będzie umożliwiało korzystanie z jego walorów architektonicznych poprzez organizowanie warsztatów, seminariów i plenerów artystycznych. Dom Hansenów będzie nadal służył refleksji nad sztuką i architekturą. Wiosną 2018 roku rozpocznie się kolejny sezon udostępniania domu zwiedzającym, a także prace inwentaryzacyjne i konserwatorskie. Kalendarz najbliższych wiosennych i letnich wycieczek organizowanych przez Muzeum ogłoszony zostanie pod koniec marca. 

Czas generowania strony: -1656561346,76s