Od 15 grudnia będziemy mogli zobaczyć cały przekrój polskiej sztuki wzornictwa na przestrzeni ostatnich 120 lat. Muzeum Narodowe w Warszawie wychodzi naprzeciw fanom polskiego designu i otwiera kolejną stałą ekspozycję. W Galerii Wzornictwa Polskiego zobaczymy najciekawsze prace XX i XXI wieku.
Imponujące zbiory Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego liczą obecnie 25 tys. obiektów. Wśród nich meble, ceramika, naczynia, zabawki, tkaniny, biżuteria a nawet maszyny przemysłowe. To prace reprezentujące nie tylko różne epoki, ale także różne środowiska, jak chociażby krąg zakopiański, warszawską Spółdzielnię „Ład” czy modernistyczne ugrupowanie Preasens.
Przez wiele lat zbiory te zamknięte były w magazynie Muzeum Narodowego w Otwocku Wielkim. Jednak po sukcesie wystawy Chcemy być nowocześni, na której zaprezentowano dzieła polskiego wzornictwa z lat 50 i 60 i która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających, postanowiono udostępnić kolekcję szerszej publiczności.
Na wystawie zobaczymy 624 najlepsze projekty, zaprezentowane na osi czasu. Udamy się w podróż od krzesła w stylu zakopiańskim aż po najnowsze projekty Tomka Rygalika czy studia Malafor. Autorzy wystawy chcą w ten sposób pokazać jak wszechobecna a jednocześnie nie dająca się jednoznacznie zdefiniować, jest sztuka wzornictwa.
Oprócz wzorniczych eksponatów, prezentowane będą również materiały archiwalne, fotografie i kroniki filmowe, dzięki którym poznać będzie można kontekst historyczny oglądanych obiektów.
Jesteśmy pewni, że nowa, stała ekspozycja Muzeum Narodowego przyciągnie fanów dobrego designu. Nie co dzień mamy okazję, aby zobaczyć takie klasyki polskiego wzornictwa jak gramofon Bambino, fotel Romana Modzelewskiego czy przedwojenne serwisy porcelanowe z Ćmielowa. Więcej informacji na temat wystaw Muzeum Narodowego szukajcie na stronie mnw.art.pl
Czas generowania strony: -1730282989,86s