Amerykańska Hyatt Foundation przyznała 39. Nagrodę Pritzkera. Zwycięzcami są hiszpańscy architekci Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta z biura RCR Arquitectes. Era starchitektów i ekstrawaganckich projektów przechodzi do historii.
Werdykt jurorów Pritzkera z Hyatt Foundation, który nadszedł 1 marca 2017 z Chicago, zaskoczył zarówno branżę jak i samych nagrodzonych. Jako zwycięzców typowano bardziej znanych architektów, takich jak na przykład Bjarke Ingels czy Jeanne Gang. Tymczasem to trójka rzadko pojawiających się w mediach architektów z Katalonii zdobyła ten najbardziej prestiżowy laur w branży, często też nazywany Noblem architektonicznym. Od początku istnienia nagrody Pritzkera, czyli od 1979 roku, rzadko doceniano zespoły architektoniczne, a najczęściej nagradzano tzw. „starchitektów”. Te czasy zdają się przechodzić do historii. W tym roku po raz pierwszy w historii nagrodę Pritzkera otrzymał tercet.
Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta biuro RCR Arquitectes założyli w 1988 roku w swoim rodzinnym mieście Olot w Hiszpanii. Projektują obiekty proste i bliskie naturze, które tworzą integralną część krajobrazu. Architektura dla nich to sztuka kreowania przestrzeni, a nie tylko samego budynku. Ważna jest dla nich proporcja między światem natury a przestrzenią miejską. Ich wrażliwość na otoczenie przejawia się również w doborze materiałów i wręcz zmysłowym odczuwaniu architektury. Chociaż do tej pory pracowali nad projektami realizowanymi głównie w Hiszpanii to nagroda Pritzkera z pewnością nada ich karierze międzynarodowy wymiar.
Jurorzy Nagrody Pritzkera tak uzasadniają wygraną biura RCR Arquitectes: „Ich prace przekraczają tradycyjne oczekiwania, jakie stawiamy architekturze. Łączą piękno, funkcjonalność i jakość wykonania z poetyckością. Choć zawsze silnie związane z miejscem, są dzięki temu niezwykle uniwersalne”. Architekci oficjalnie odbiorą prestiżowego Pritzkera i nagrodę pieniężną (100 000 dolarów) podczas ceremonii, która odbędzie się w pałacu Akasaka w Tokio 20 maja 2017.
Galerię zdjęć budynków autorstwa zwycięzców nagrody Pritzkera 2017.
Czas generowania strony: -1733248514,91s