Nagrodzony Coliving | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2019-01-28

Nagrodzony Coliving

Przemysław Chimczak został laureatem międzynarodowego konkursu Archi-World Academy, w którym nagradzane są najlepsze koncepcje architektoniczne na świecie. Projekt “Coliving. Perspektywy wprowadzenia nowej formy mieszkaniowej do Polski” został wybrany spośród ponad półtora tysiąca nadesłanych prac.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Archi-World Academy Awards to międzynarodowy konkurs, w którym nagradzane są innowacyjne architektoniczne prace dyplomowe. W jury konkursu zasiadają co roku cenieni architekci, a nagrodą dla zwycięzców są roczne staże w prestiżowych pracowniach. 

Tegoroczna edycja konkursu Archi-World Academy Awards odbywała się pod hasłem ”Building in Smart Cities” i miała odnosić się do prowadzonej na świecie debaty na temat przyszłości miast.

W jury zasiadali architekci z tak renomowanych zespołów jak Henning Larsen Architects, C.F. Møller, czy Renato Rizzi Architetto.

Przemysław Chimczak został nagrodzony za projekt architektoniczny “Coliving. Perspektywy wprowadzenia nowej formy mieszkaniowej do Polski”. Jego koncepcja – to nowa forma zamieszkiwania, o której sam architekt pisze, że jest „oparta na ekonomii współdzielenia. Z jednej strony, chodzi w niej o to by dzieląc się pewnymi przestrzeniami uzyskać ich wyższą jakość, z drugiej - by żyć z ludźmi w świecie coraz większej samotności”.


Idea projektu opiera się na połączeniu zalet prywatnego mieszkania i dużych przestrzeni wspólnych. Coliving jest odpowiedzią na rosnącą mobilność mieszkańców, coraz wyższy stopień izolacji społecznej oraz dynamiczny i zmienny styl życia w mieście.

Projekt został zlokalizowany na warszawskim Mordorze, który od lat boryka się z problemami komunikacyjnymi i brakiem życia po godzinach pracy. Coliving to propozycja częściowego rozwiązania tych problemów – z jednej strony miejsce zamieszkania dla pracowników, a z drugiej katalizator życia w tej części miasta. Projekt powstał w 2017 roku, a w grudniu 2018 roku fiński deweloper YIT ogłosił, że dokładnie na tej samej działce powstanie największy coliving w Polsce, w którym zamieszka blisko 1000 osób.

<