Archi-World Academy Awards to międzynarodowy konkurs, w którym nagradzane są innowacyjne architektoniczne prace dyplomowe. W jury konkursu zasiadają co roku cenieni architekci, a nagrodą dla zwycięzców są roczne staże w prestiżowych pracowniach.
Tegoroczna edycja konkursu Archi-World Academy Awards odbywała się pod hasłem ”Building in Smart Cities” i miała odnosić się do prowadzonej na świecie debaty na temat przyszłości miast.
W jury zasiadali architekci z tak renomowanych zespołów jak Henning Larsen Architects, C.F. Møller, czy Renato Rizzi Architetto.
Przemysław Chimczak został nagrodzony za projekt architektoniczny “Coliving. Perspektywy wprowadzenia nowej formy mieszkaniowej do Polski”. Jego koncepcja – to nowa forma zamieszkiwania, o której sam architekt pisze, że jest „oparta na ekonomii współdzielenia. Z jednej strony, chodzi w niej o to by dzieląc się pewnymi przestrzeniami uzyskać ich wyższą jakość, z drugiej - by żyć z ludźmi w świecie coraz większej samotności”.
Idea projektu opiera się na połączeniu zalet prywatnego mieszkania i dużych przestrzeni wspólnych. Coliving jest odpowiedzią na rosnącą mobilność mieszkańców, coraz wyższy stopień izolacji społecznej oraz dynamiczny i zmienny styl życia w mieście.
Projekt został zlokalizowany na warszawskim Mordorze, który od lat boryka się z problemami komunikacyjnymi i brakiem życia po godzinach pracy. Coliving to propozycja częściowego rozwiązania tych problemów – z jednej strony miejsce zamieszkania dla pracowników, a z drugiej katalizator życia w tej części miasta. Projekt powstał w 2017 roku, a w grudniu 2018 roku fiński deweloper YIT ogłosił, że dokładnie na tej samej działce powstanie największy coliving w Polsce, w którym zamieszka blisko 1000 osób.