Miedź w nowej odsłonie | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2017-10-12

Miedź w nowej odsłonie

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Zabawki i materiały edukacyjne wykorzystujące właściwości przeciwdrobnoustrojowe miedzi, praktyczne i eleganckie ogrzewacze, podstawki czy pałeczki do sushi, a także niezwykłe obiekty używające miedzi jako komentarza do naszego codziennego życia – takie projekty zwyciężyły w najnowszej edycji międzynarodowego konkursu „Copper and the Home”. 


 

Włoski Instytut Miedzi (Istituto Italiano del Rame) wspólnie z Europejskim Instytutem Miedzi przedstawiają wyniki szóstej edycji międzynarodowego konkursu „Copper and the Home”. Zainicjowany w roku 2007, ma on na celu motywowanie projektantów i studentów do eksperymentowania w dziedzinie estetycznych i użytkowych zastosowań miedzi i jej stopów. Mogą w nim uczestniczyć profesjonaliści i architekci poniżej 40 roku życia oraz studenci kształcący się na kursach wzornictwa i architektury. 

 

Do tegorocznego konkursu napłynęło ponad 300 zgłoszeń z całej Unii Europejskiej, ale również z takich państw jak Rosja czy Japonia. Projekty oceniało jury złożone z ekspertów w dziedzinie architektury i wzornictwa. W jego skład weszli: architekt Philippe Bestenheider, architekt i projektant Diego Grandi oraz architekt i krytyk w dziedzinie wzornictwa Marco Romanelli. Najważniejszym kryterium oceny było skuteczne eksperymentowanie z nowym zastosowaniem „starożytnego” (ale wciąż jak najbardziej rzeczywistego) materiału. Zwycięskie prace wyróżniały się umiejętnością dodawania nowych znaczeń i zastosowań dla miedzi, eksploatując jej właściwości chemiczne oraz przewodność elektryczną, plastyczność pozwalającą wykonywać pełne wyrazu kształty i konstrukcje oraz jej właściwości przeciwdrobnoustrojowe, cenne szczególnie w przedmiotach o ważnym społecznym znaczeniu. Miedź to również idealny surowiec do zastosowań na polu ekorozwoju i oszczędności energii dzięki możliwości jej powtórnego wykorzystania (recyklingu).

 

Poniżej prezentujemy nagrodzone i wyróżnione projekty:

 

KATEGORIA: PROJEKTANCI I ARCHITEKCI

Pierwsze miejsce: Fabrizio Bendazzoli (Włochy)

Projekt: „CuToys”

 

cu toys miedz

 

Jury jednogłośnie wybrało miedziane zabawki CuToys, doceniając wartościowy projekt, który za punkt wyjścia wziął niedocenianą w świecie designu kategorię zabawek dla maluchów we wczesnym dzieciństwie. Wykorzystując właściwości przeciwdrobnoustrojowe miedzi (wycinane laserowo miedziane plakietki montowane na klasycznych drewnianych kształtach samochodu, łódki czy samolotu), projekt przekształca zabawkę w przedmiot, który może być przechowywany do momentu, aż zakończy się jego specyficzne zastosowanie.

 

Drugie miejsce: Sofie Christina di Bartolomeo i Maria Chiara Polverini (Włochy)

Projekt: „Ramen”

 

ramen miedz

 

Uzyskana dzięki zamontowaniu miedzianych czubków przemiana pałeczek do jedzenia w cenny i wartościowy przedmiot, niemal w dzieło sztuki. Nie tylko nobilituje zwykłą, stosowaną w milionach sztuk rzecz codziennego użytku, ale jednocześnie zaprasza nas do jej zachowania – zamiast wyrzucać pałeczki po ich wykorzystaniu, co ma niekorzystne konsekwencje dla środowiska naturalnego.

 

Wyróżnienia:

Projektant: Prisca Renoux (Francja)

Projekt: „Heatit"

 

heatit miedz

Element ogrzewania podłączany do gniazdka elektrycznego, łatwy do przenoszenia oraz – nawiązując do estetyki skandynawskiej – będący przedmiotem bardzo dekoracyjnym. 

 

Projektanci: Mauro Bergamaschi oraz Matteo Briccola (Włochy)

Projekt: „Spaghetto"

 

spaghetto miedz

 

Podstawka odporna na wysoką temperaturę, zaprojektowana z prostotą charakterystyczną dla anonimowych przedmiotów, a jednocześnie z elegancją bliską niektórym instrumentom muzycznym.

 

KATEGORIA: STUDENCI

Pierwsze miejsce: Cyprien de Hautecloque i Laura Thulièvre (studenci francuskiej École Nationale Supérieure des Arts Appliqués et des Métiers d'Art (ENSAAMA) w Paryżu)

Projekt: „Sentoba”

 

sentoba miedz

Jury jednogłośnie wybrało „Sentobę”, program zabaw edukacyjnych, który – przywołując właściwości przeciwbakteryjne miedzi – służy rozwijaniu zdolności poznawczych dzieci w okresie przedszkolnym. Projekt stymulujący zmysł dotyku jest interesujący zwłaszcza ze względu na propozycję specjalnych miedzianych „kafelków”, których zróżnicowaną powierzchnię odczuwają chodzące po nich na boso dzieci. 

 

Wyróżnienia:

Eve Garandeau (studentka L'École de design Nantes Atlantique, Francja)

Projekt: "Memori"

 

memori miedz

 

Wyróżnienie za propozycję nietypowego „małego ołtarza” pamięci, stworzonego z miedzianej rzeźbiarskiej formy, na której można zawieszać refleksje i wspomnienia o zmarłej osobie.

 

Lina Venström Rex (studentka Istituto Europeo di Design w Rzymie, Szwecja / Włochy)

Projekt: "Miseria e Nobiltà"

 

miseria e noblita miedz

 

Wyróżnienie za ironię, z którą w tych ozdobnych tabliczkach przywoływane są sylwetki pojemników na płyny i żywność – przedmiotów powszechnych w gospodarstwie domowym i codziennym życiu, a przez to przeznaczonych do wyrzucenia. Tutaj wykorzystano je, aby stworzyć trwałe i ikoniczne obiekty.

Czas generowania strony: -1734807222,47s