Kompleks budynków powstanie na miejscu dawnego Hotelu Centrum, naprzeciwko dworca Łódź Fabryczna. Będzie częścią tzw. Nowego Centrum Łodzi, mającego za cel integrację dwóch części miasta do tej pory rozciętych linią kolejową.
Obiekt będzie podzielony na strefę biurową (27 tys. mkw.) oraz usługowo-handlową (4 tys. mkw.). W jego sercu znajdzie się cylindryczny, 13. piętrowy budynek o wysokości 55 metrów. Otoczą go czterokondygnacyjne biurowce, których dachy pokryją ogrody. To nie wszystkie zielone elementy projektu. Architekci z LOLA Land Scape Architects pracują nad planem zadrzewionego placu, który okoli całość.
Warstwa wizualna Łodzi Fabrycznej odnosi się do jej otoczenia. Jednym z dominujących materiałów będzie szkliwiona cegła nawiązująca do pofabrycznych zabudowań, tak charakterystycznych dla tego miasta, jednak mająca nowoczesny charakter.
Projektanci połączyli tradycję ze współczesnością, myśleniem wychodząc w przyszłość. Czerpanie z tradycji można odnaleźć także w źródłach centralnego, cylindrycznego budynku, który nawiązuje do symbolu poznańskiego modernizmu-Okrąglaka projektu Marka Leykama. Inspiracja Poznaniem w Łodzi może wydawać się nietypowa, jednak w przypadku grupy MVDRV ma swoje podstawy. To tam, w zeszłym roku otworzył się pierwszy efekt pracy holenderskich architektów, czyli wielokondygnacyjny, kaskadowy biurowiec Bałtyk.
MVRDV to światowej sławy biuro architektoniczne, z główną siedzibą w Rotterdamie, słynące z radykalnych pomysłów i niekonwencjonalnych rozwiązaniach. W swoich działaniach koncentrują się na społecznym odbiorze architektury, która w ich wykonaniu płynnie przeplata się z urbanistyką.
Budowa Łodzi Fabrycznej ma ruszyć w tym roku. Otwarcie jest planowane na 2020 rok. Za realizację odpowiada łódzka spółka JJ Invest.