WYDARZENIA | 2018-05-25

La Biennale di Venezia 2018

W tym roku kolejne Biennale Architektury w Wenecji. Prestiżowa impreza organizowane jest od 38 lat i odbywa się co dwa lata, na przemian z Biennale Sztuki. Polska do swoich prezentacji wykorzystuje pawilon wzniesiony na terenie ogrodu Giardini della Biennale w 1932 roku.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Biennale Architektury w Wenecji – to jedna z najważniejszych imprez, związanych z architekturą na świecie. Służy przede wszystkim poszerzaniu dyskusji na temat architektury i na zdiagnozowaniu problemów związanych z tą dziedziną. Polacy biorą zazwyczaj czynny udział w Biennale i nie raz zaistnieli już na tej wystawie. Polska wystawa w 2008 roku zdobyła najwyższą nagrodę Biennale – Złotego Lwa, a w 2016 otrzymała wyróżnienie. Jak będzie w tym roku?

 

Każde Biennale Architektury w Wenecji ma swojego głównego kuratora, który odpowiada za wystawę główną, oraz opracowuje temat przewodni, wokół którego koncentrują się ekspozycje w pawilonach narodowych. W 2018 roku za Biennale Architektury odpowiadają  Yvonne Farrell i Shelley McNamara, założycielki pracowni Grafton Architects. Temat przewodni, które wybrały dla tegorocznej imprezy brzmi „Freespace” - „Wolna przestrzeń”. „Wolna przestrzeń skupia się na zdolności architektury do dawania swym użytkownikom darmowych i dodatkowych prezentów przestrzennych oraz na jej zdolności do spełniania niewypowiedzianych życzeń osób obcych. Wolna przestrzeń jest celebracją umiejętności architektury znajdowania dodatkowej i nieoczekiwanej wspaniałomyślności w każdym projekcie, nawet w najbardziej prywatnych, defensywnych, ekskluzywnych czy komercyjnie uwarunkowanych realiach” - tak o swoim koncepcie napisały kuratorki w katalogu tegorocznego Biennale. 


W październiku ubiegłego roku jury konkursu na kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim na 16. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji w 2018 roku wybrało, spośród 30 zakwalifikowanych do konkursu zgłoszeń, zwycięski projekt kuratorki Anny Ptak „Amplifikacja natury” z udziałem grupy projektowej Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis). W uzasadnieniu jury napisało: „Projekt odznacza się trafnością wyboru tematu związanego z aktualnymi problemami architektonicznymi.  Odwołuje się do wybitnych projektów i realizacji polskiego modernizmu II połowy XX wieku. Charakteryzuje się twórczym podejściem do koncepcji wystawienniczej w zakresie architektury oraz w twórczy sposób kształtuje przestrzeń wystawienniczą Polskiego Pawilonu”.


Projektem Rezerwowym został projekt „Tango na 16 metrach kwadratowych”, autorstwa Agnieszki Batkiewicz, Xandera van Dijk oraz Veroniki Mayr. Projekt nawiązuje do ukształtowania przestrzeni mieszkalnej — formuły „polskiego zamieszkiwania” ­— charakterystycznej dla czasów PRL i powracającej we współczesnych praktykach deweloperskich. Odwołuje się też do filmu „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego, do obowiązujących norm projektowych oraz do obecności w naszych wnętrzach mieszkalnych popularnej „meblościanki”.

16. Międzynarodowa Wystawa Architektury La Biennale di Venezia

26 maja – 25 listopada 2018


www.labiennale.org