W drodze z Rosji na Zachód Łódź miała być dla artystów tylko przystankiem do awangardowego Paryża, ale na wiele lat stała się ich domem. Dzisiaj, sto lat później, ich marzenie o podboju Francji spełnia się… W stolicy sztuki awangardowej wystawiano ich prace, jednak nigdy dotąd nie poświęcono im monograficznej wystawy obejmującej całokształt twórczości. Przygotowana w Centre Pompidou ekspozycja jest kolejnym – po prezentacjach w Madrycie i Malmö – realizowanym we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, projektem wystawienniczym Muzeum Sztuki, który przypomina światowej publiczności o należnym tej parze artystów miejscu w historii sztuki XX wieku.
Paryska wystawa pozwala śledzić poszczególne etapy twórczości Kobro i Strzemińskiego, a także ukazuje różne pola ich aktywności, począwszy od malarstwa i rzeźby, poprzez projektowanie użytkowe (wzornictwo przemysłowe, architekturę, typografię itd.), na działalności dydaktycznej i teoretycznej kończąc. Odwiedzający wystawę w Centre Pompidou zobaczą niemal wszystkie prace Katarzyny Kobro i znaczną część dorobku Władysława Strzemińskiego. Dzieła pochodzą nie tylko z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, ale także zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie czy Jad Waszem w Jerozolimie oraz z polskich i zagranicznych kolekcji prywatnych.
Ekspozycja, zawiera ponad 180 prac Kobro i Strzemińskiego. Została podzielona na sześć ułożonych chronologicznie części. Pierwsza obejmuje twórczość z lat 20.: abstrakcyjne rzeźby Kobro i malarstwo Strzemińskiego. Dzieła z lat 30. czyli słynne pejzaże morskie Strzemińskiego, rysunki wojenne oraz prace z lat 40. Na wystawie zaprezentowane zostały również kompozycje przestrzenne, projekty architektoniczne i wzornictwa przemysłowego.
Wystawa potrwa do 14 stycznia 2019r.
Czas generowania strony: -1734831588,89s