Prudential. Ważny symbol odradzającej się po wojnie Warszawy. Górująca nad miastem 66-metrowej wysokości bryła widoczna była z odległości nawet 20 km, a jego nowoczesna stalowo-żelbetowa konstrukcja była odpowiedzią na dynamiczną urbanizację warszawskiej aglomeracji oraz mistrzostwem przedwojennej inżynierii.
Budynek Prudential został zaprojektowany przez Marcina Weinfelda, którego wizję zrealizowała para wybitnych inżynierów: Stefan Bryła i Wieczesław Poniż. Stanął przy Pl. Napoleona (obecnie Pl. Powstańców Warszawy) i został oddany do użytku w 1934 roku jako siedziba angielskiego Towarzystwa Ubezpieczeń „Prudential”. W momencie powstania był najwyższym budynkiem w Polsce i drugim najwyższym w Europie. Początkowo miał liczyć 11 pięter, ale uznano, że ze względów reprezentacyjnych powinien dominować nad krajobrazem miasta i dobudowano 5 kolejnych. W dolnej części budynku znajdowała się przestrzeń biurowa, a w wieży mieściły się luksusowe apartamenty. Pomiędzy nimi, na szóstym piętrze zaprojektowano mieszkania służbowe. Najbardziej luksusowe miały po 240 m² powierzchni, 6 pokojów, 3 łazienki, kuchnię i służbówkę.
W 1936 roku na dachu Prudetniala umieszczono pierwszy w Polsce nadajnik telewizyjny, a niedługo potem nadawano stamtąd pierwsze transmisje.
W trakcie II wojny światowej mocno ucierpiał i stał się symbolem Powstania Warszawskiego. Pod wpływem ostrzałów artyleryjskich odchylił się od pionu, a mimo to jego silna konstrukcja przetrwała.
Pierwszy poważny remont przeprowadzono dopiero w latach 1950-54. Drapacz chmur dostosowano do założeń realizmu socjalistycznego. Zwiększono liczbę pięter (bez zmiany wysokości budynku), dobudowano kariatydy. Zmieniła się również jego funkcja.W 1954 otwarto w nim Hotel Warszawa. Posiadał 375 miejsc noclegowych, restauracje na 200 osób, kawiarnię, oraz lokal nocny.
W listopadzie ubiegłego roku po kilkuletniej przerwie znów odsłonił swoje podwoje, w zmienionej nowoczesnej szacie, ale z poszanowaniem dawnej architektury i detali. Właściciele z niezwykłą starannością zadbali o to, aby historia tego budynku towarzyszyła gościom niemal na każdym kroku. Uwagę zwracają zwłaszcza widoczne w niektórych pokojach betonowe stropy konstrukcyjne lub części oryginalnej elewacji.
Wnętrza są wykonane ze szlachetnych materiałów, w których dominuje kamień, stal, miedź i szkło. Łazienki zostały wykończone marmurem wysokiej jakości. Wspólnie z subtelnymi, drewnianymi wykończeniami tworzą poczucie niespotykanej elegancji i luksusu. W hotelu zadbano również o tych, którzy oczekują chwil wytchnienia, relaksu i odnowy. Na najniższym piętrze znajduje się centrum spa i rekreacji, w którym dostępne są sale zabiegowe, centrum fitness i basen.
Czas generowania strony: -1734831266,71s