Jego nazwisko wymienia się nie tylko obok twórców dwudziestowiecznych, Jeana Arpa czy Osipa Zadkine’a, ale sytuuje się go w grupie największych rzeźbiarzy wszechczasów. Przez 60 lat swojej twórczości Henry Moore powtarzał szczególnie dwa tematy: postać leżącą i matkę z dzieckiem. Inspirację czerpał ze sztuki starożytnej, pierwotnej, a także renesansowej (zwłaszcza z twórczości Donatella i Michała Anioła) oraz współczesnych mu artystów i nowych kierunków sztuki modernistycznej. Niewyczerpanym źródłem natchnienia była dla niego natura i możliwość przedstawienia w rzeźbie jej „duchowego” charakteru. Organiczna, opływowa forma jest niewątpliwie rozpoznawalnym znakiem artysty i symbolem niezwykłej umiejętności łączenia sztuki z naturą.
W przestrzeni parkowej Orońska wspaniale prezentują się zarówno rzeźby monumentalne, jak i mniejsze brązowe figury oraz modele umieszczone w Muzeum Rzeźby Współczesnej i w Galerii „Oranżeria”. Towarzyszą im fotografie pracowni Henry’ego Moore’a oraz film opowiadający o jego twórczości.
Kuratorki wystawy Eulalia Domanowska i Hannah Higham przygotowały dla zwiedzający wiele atrakcji. Odwiedzający CRP mogą zobaczyć, aż 23 dzieła Henry’ego Moore’a, w tym 5 monumentalnych rzeźb w parku. Po raz pierwszy w Polsce został zaprezentowany monumentalny Oval with Points czy Knife Edge Two Pieces, a także typowe dla Moore’a postacie odpoczywające, rzeźba animalistyczna, jak i bardziej abstrakcyjne, jak np. Sheep. Wystawa włącza taże prace polskich wybitnych rzeźbiarzy, którzy zainspirowali się słowami Henry’ego Moore’a: „Nieomal wszystkie moje rzeźby – bez względu na rozmiary – wykonałem na wolnym powietrzu. Dlatego mieszkam na wsi... w każdej chwili mogę postać lub grupę, nad którą pracuję wyrzucić na dwór przez podwójne drzwi pracowni tak, bym mógł zobaczyć jak wygląda pod gołym niebem i w proporcji do drzew”.
Nie często się zdarza zobaczyć w jednym miejscu tyle wspaniałych prac polskich artystów: Jerzego Jarnuszkiewicza, Aliny Szapocznikow, Magdaleny Więcek, Aliny Ślesińskiej, Tadeusza Łodziany, Barbary Zbrożyny, Henryka Wicińskiego, Anny Dębskiej, Adama Prockiego, Marii Pinińskiej-Bereś czy Ludmiły Stehnovej.
Prezentacja rzeźb Henry’ego Moore’a i kilkunastu polskich rzeźbiarzy jest najważniejszym wydarzeniem artystycznym 2018 roku w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Warto zatem odwiedzić to niezwykłe miejsce położone przy jednej z uczęszczanych tras. Wakacje temu sprzyjają.
Wystawa czynna do 9 września 2018.
Oprac.na podstawie mat.prasowych CRP w Orońsku
Na zdjęciu: Sheep Piece, 1971-72, Perry Green
Fot. Jonty Wilde; dzięki uprzejmości Fundacji Henry'ego Moore'a
Czas generowania strony: -1732194743,99s