Henry Moore w Orońsku | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2018-06-30

Henry Moore w Orońsku

W Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku trwa zorganizowana we współpracy z Fundacją Henry’ego Moore’a z Perry Green w Wielkiej Brytanii wystawa dzieł jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy na świecie. Pokazowi prac wybitnego artysty towarzyszą przykłady realizacji polskich rzeźbiarzy XX wieku, którzy inspirowali się jego sztuką.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Jego nazwisko wymienia się nie tylko obok twórców dwudziestowiecznych, Jeana Arpa czy Osipa Zadkine’a, ale sytuuje się go w grupie największych rzeźbiarzy wszechczasów. Przez 60 lat swojej twórczości Henry Moore powtarzał szczególnie dwa tematy: postać leżącą i matkę z dzieckiem. Inspirację czerpał ze sztuki starożytnej, pierwotnej, a także renesansowej (zwłaszcza z twórczości Donatella i Michała Anioła) oraz współczesnych mu artystów i nowych kierunków sztuki modernistycznej. Niewyczerpanym źródłem natchnienia była dla niego natura i możliwość przedstawienia w rzeźbie jej „duchowego” charakteru. Organiczna, opływowa forma jest niewątpliwie rozpoznawalnym znakiem artysty i symbolem niezwykłej umiejętności łączenia sztuki z naturą.


W przestrzeni parkowej Orońska wspaniale prezentują się zarówno rzeźby monumentalne, jak i mniejsze brązowe figury oraz modele umieszczone w Muzeum Rzeźby Współczesnej i w Galerii „Oranżeria”. Towarzyszą im fotografie pracowni Henry’ego Moore’a oraz film opowiadający o jego twórczości.


Kuratorki wystawy Eulalia Domanowska i Hannah Higham przygotowały dla zwiedzający wiele atrakcji. Odwiedzający CRP mogą zobaczyć, aż 23 dzieła Henry’ego Moore’a, w tym 5 monumentalnych rzeźb w parku. Po raz pierwszy w Polsce został zaprezentowany monumentalny Oval with Points czy Knife Edge Two Pieces, a także typowe dla Moore’a postacie odpoczywające, rzeźba animalistyczna, jak i bardziej abstrakcyjne, jak np. Sheep. Wystawa włącza taże prace polskich wybitnych rzeźbiarzy, którzy zainspirowali się słowami Henry’ego Moore’a: „Nieomal wszystkie moje rzeźby – bez względu na rozmiary – wykonałem na wolnym powietrzu. Dlatego mieszkam na wsi... w każdej chwili mogę postać lub grupę, nad którą pracuję wyrzucić na dwór przez podwójne drzwi pracowni tak, bym mógł zobaczyć jak wygląda pod gołym niebem i w proporcji do drzew”. 

Nie często się zdarza zobaczyć w jednym miejscu tyle wspaniałych prac polskich artystów: Jerzego Jarnuszkiewicza, Aliny Szapocznikow, Magdaleny Więcek, Aliny Ślesińskiej, Tadeusza Łodziany, Barbary Zbrożyny, Henryka Wicińskiego, Anny Dębskiej, Adama Prockiego, Marii Pinińskiej-Bereś czy Ludmiły Stehnovej.


Prezentacja rzeźb Henry’ego Moore’a i kilkunastu polskich rzeźbiarzy jest najważniejszym wydarzeniem artystycznym 2018 roku w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Warto zatem odwiedzić to niezwykłe miejsce położone przy jednej z uczęszczanych tras. Wakacje temu sprzyjają. 

Wystawa czynna do 9 września 2018. 


www.rzezba-oronsko.pl


Oprac.na podstawie mat.prasowych CRP w Orońsku 


Na zdjęciu: Sheep Piece, 1971-72, Perry Green

Fot. Jonty Wilde; dzięki uprzejmości Fundacji Henry'ego Moore'a

Czas generowania strony: -1732194743,99s