Hale budowane były z latach 1899-1902 według projektu Bolesława Milkowskiego i Ludwika Panczakiewicza, który zaprojektował elewację. Podczas II Wojny Światowej w Hali Gwardii znajdowały się niemieckie warsztaty samochodowe. W trakcie Powstania Warszawskiego obie hale zostały spalone. Halę Gwardii odbudowano w 1953 roku i przez wiele lat pełniła funkcję obiektu sportowego.
W nowej odsłonie Hala Wschodnia ma stać się obiektem kulturalno-handlowym. W budynku organizowane będą koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Centralnym punktem obiektu ma być targ, na którym kupić będzie można wiele regionalnych, dobrej jakości produktów. W budynku, podobnie jak w cieszącej się dużym zainteresowaniem Warszawiaków Hali Koszyki, zlokalizowane będą ciekawe punkty gastronomiczne, restauracje, kawiarnie.
Wystrój Hali Wschodniej nawiązywać będzie do jej powojennej historii, kiedy w budynku tym siedzibę miał Milicyjny Klub Sportowy Gwardia i odbywały się Mistrzostwa Świata w Boksie. Dlatego też na parterze odnowionej Hali znajdować będzie się pełnowymiarowy ring bokserski. Nie jest to jedynie ciekawa dekoracja, gospodarze Hali mają zamiar organizować tu prawdziwe walki. Pod dachem budynku zawieszone zostały wielkoformatowe portrety bokserów, którzy za czasów PRL walczyli z Hali. Najlepszym miejscem do podziwiania fotografii będzie antresola, na której zlokalizowany ma być elegancki bar (jedyne w tym kompleksie miejsce z obsługą kelnerską).
W takim kształcie Hala Gwardii funkcjonować będzie przez około 3 lata, kiedy to ma zostać przeprowadzony gruntowny remont zabytku. Władze miasta szukają obecnie docelowego gospodarza budynku, który w zamian za udostępnienie przestrzeni do wynajmu, sfinansuje odnowę Hali. Zrewitalizowany zostanie również teren wokół obu hal.
Otwarcie kompleksu zaplanowano na 29 września. Warto odwiedzić Halę Wschodnią, będzie to ciekawe miejsce nie tylko dla fanów dobrej kuchni, ale także dla wielbicieli architektury. W Polsce niewiele już pozostało przedwojennych hal targowych, a kompleks przy Placu Mirowskim należy do architektonicznych klasyków.
Czas generowania strony: -1735065766,73s