WYDARZENIA | 2018-06-28

Gdynia - letnia stolica designu 2018

Już za kilka dni po raz jedenasty, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia | Centrum Designu spotkają się profesjonaliści z polskiej branży projektowej i entuzjaści dobrego wzornictwa. Dziesięć letnich dni między 6 a 15 lipca wypełnią po brzegi warsztaty, wykłady, wystawy, panele dyskusyjne i projekcje filmowe.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Hasło nadchodzącej edycji Gdynia Design Days – Error – mieści w sobie szereg znaczeń i interpretacji.  Error z łaciny oznacza błąd, a jako czasownik mówi o wędrowaniu i tułaczce. Słowo używane od wieków, dziś kojarzone jest przede wszystkim z awarią systemu operacyjnego. To także niezgodność z obowiązującymi regułami, brak porozumienia między rozmówcami, niejasne komunikaty w przestrzeni społecznej i wirtualnej. W efekcie znajdujemy się w nieustannym stanie wytrącenia z równowagi, w którym zawodzą wszystkie znane nam metody działania. Jesteśmy zmuszeni do poszukiwania skutecznych, często nietypowych rozwiązań.


Temat festiwalu był inspiracją do wyjścia poza ramy standardowej identyfikacji wizualnej i stworzenia instalacji, zawierającej szereg symboli, komentujących kondycję dzisiejszego designu m.in. odhumanizowanego manekina, kabli symbolizujących zawodność technologii czy zbitą filiżankę, oznaczającą nieużytkowość. W nawiązaniu do błędu komputerowego tzw. „bluescreenu” identyfikacja jest ciemnoniebieska, a plakat festiwalu zaprojektowano w 3 wariantach literniczych.


Czy cyfrowe udogodnienia, do których mamy powszechny dostęp są odpowiednio wykorzystywane? Ile rzeczy potrzebujemy, żeby prowadzić szczęśliwe i zbilansowane życie? Gdzie postawić granicę i jak wiele może zdziałać design? Pytania te stanowią punkt wyjścia dwóch pierwszoplanowych wystaw GDD 2018. „Error. Czy chcesz kontynuować?” to wystawa prezentująca produkty dostępne na rynku w kontekście wpływu technologii na nasze codzienne życie. Ekspozycja - manifest „Overload / Przeładowanie” Doroty Stępniak to zbiór krytycznych projektów, mówiących o zachodzących zjawiskach społecznych, stających się swoistym „rachunkiem sumienia” prezentującym nasze współczesne podejście do życia. 


Podczas GDD zobaczymy też m.in. wystawę „A kuku” przedstawiającą różnorodne prace 15 rysowników - osobowości polskiej sceny graficznej - bezkompromisowych, bardzo utalentowanych i pomysłowych.


Będziemy mogli też obejrzeć DOKI czyli kolekcję przedmiotów odwołujących się do tożsamości miejsca, kulturowej przestrzeni Kaszub, Pomorza, Bałtyku.


Już niedługo przedstawimy wam najciekawsze wydarzenia z GDD 2018.

Autorem identyfikacji wizualnej GDD 2018 jest Patryk Hardziej, a fotografie wykonała Małgorzata Popinigis.


Gdynia Design Days 6-15 lipca 2018


http://gdyniadesigndays.eu