Gdynia Design Days to coroczny festiwal ukazujący najnowsze trendy i wiodące kierunki w obszarze projektowania. Tematem głównym jest w tym roku ‘sztorm’, który przynosi zmiany oraz stanowi ożywczą siłę kreatywności i inwencji.
Jubileuszowa 10. edycja Gdynia Design Days odbędzie się w dniach od 30 czerwca do 9 lipca 2017 roku. Centrum festiwalowych wydarzeń zostanie Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, który zamieni się w platformę wymiany dobrych praktyk projektowych i miejsce inspirujących spotkań branży kreatywnej. Jednak, co ważne, GDD to wydarzenie kierowane nie tylko do profesjonalistów i młodych przedsiębiorców, lecz także do entuzjastów i amatorów oraz całych rodzin, chcących inspirująco spędzić pierwsze dni wakacji.
Program Festiwalu obfituje w ciekawe wystawy i wykłady, angażujące warsztaty, prelekcje oraz dyskusje, które odbędą się nie tylko w samej Gdyni, lecz także na terenie całego Trójmiasta. Tematyka poszczególnych wydarzeń będzie niezwykle zróżnicowana. Dla przykładu tegoroczna wystawa główna „Miasto na fali” poświęcona została innowacyjnym rozwiązaniom, jakie mogą zostać wdrożone w przestrzeni miejskiej w niedalekiej przyszłości.
W programie znalazła się także wystawa prezentująca najlepsze polskie projekty na przestrzeni ostatnich stu lat, zatytułowana „Elementarz designu”. Wśród stu projektów, obok mebli, szkła czy porcelany, znalazły się takie eksponaty jak: kroje liter, dziecięce zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, a nawet Ptasie Mleczko i gumowe kółko Ringo.
W Muzeum Miasta Gdyni kontynuowany będzie cykl „Polskie Projekty Polscy Projektanci”, w tym roku poświęcony twórczości jednego z najbardziej znanych i rozpoznawanych na świecie polskich projektantów, Oskara Zięty. Z kolei wizyta w Muzeum, na wystawie „RoundaboutBaltic”, będzie okazją do zbadania, jak bliskość Morza Bałtyckiego wpływa na myśl projektową twórców z całego regionu. Pasjonaci wzornictwa lat 50. i 60. Będą mogli wytropić ówczesne motywy we współczesnych polskich projektach sztuki użytkowej. Bowiem moda na styl retro w świecie designu trwa i właśnie wchodzi w kolejny etap swojej ewolucji. Na innej z wystaw poświęconych miastu zostaną zaprezentowane projekty rozwiązujące problemy, z jakimi zmagają się mieszkańcy niewielkich przestrzeni. Wydarzenie to będzie połączone z 6. edycją konkursu dla młodych designerów, zatytułowaną „Małe wnętrza, wielki design”.
Wśród wydarzeń specjalnych znajdą się m.in. druga edycja cyklu „Stwórz i Sprzedaj”, czyli praktycznego instruktażu dedykowanego młodym przedsiębiorcom z sektorów kreatywnych, którzy stawiają pierwsze kroki na rynku. Podczas prelekcji będzie można się dowiedzieć, jak zaprojektować swój biznes oraz odnieść sprzedażowy sukces, i czy pomogą w tym media społecznościowe. Z kolei wydarzenie „Design językiem Biznesu” połączy przedsiębiorców i projektantów, którzy jednym językiem porozmawiają o wspólnych celach i wyzwaniach rynkowych. Tegoroczna edycja skupi aż 300 uczestników oraz 20 prelegentów z Polski i zagranicy. Niezwykle ciekawą akcją będzie „Design w mieście”. W wybranych lokalach gastronomicznych na kilka tygodni zagości najlepsze polskie, współczesne wzornictwo – lampy, plakaty, ceramika, meble i tkaniny.
Wizyta na festiwalu to także świetna okazja, aby zaopatrzyć się w niepowtarzalne artykuły wyposażenia wnętrz. Będzie okazją do kupna limitowanych przedmiotów użytkowych z kolekcji MANUBA, powstałych ze współpracy projektantów i miejscowych rzemieślników. Odwołując się do tematu przewodniego festiwalu, tegoroczna kolekcja została zainspirowana pejzażem posztormowej plaży.
W programie znajdą się także projekcje filmowe organizowane we współpracy z Gdyńskim Centrum Filmowym. GDD to jedyny festiwal designu w Polsce, podczas którego powstają prototypy, mające szansę na wdrożenie. Wydarzeniu temu przyświeca myśl, że idee wyeksponowane w czasie GDD zostaną rozpowszechnione w Polsce i za granicą.
Więcej informacji pod adresem: gdyniadesigndays.eu