Futurystyczny projekt nowej siedziby dla orkiestry Sinfonia Varsovia | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2019-04-18

Futurystyczny projekt nowej siedziby dla orkiestry Sinfonia Varsovia

Mija już dziewięć lat kiedy austriacki architekt Thomas Pucher wygrał konkurs na projekt nowej siedziby orkiestry Sinfonia Varsovia. Na początku przyszłego roku ma wreszcie rozpocząć się budowa. Czy muzycy grający w w najlepszych salach koncertowych świata doczekają się wreszcie własnego miejsca w stolicy?
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

“Rób dokumentację miejsca budowy za dnia i w nocy, oglądaj ją na Google Maps, rozmawiaj z klientem, wsłuchaj się w szumiące w okolicy drzewa. Łącz ze sobą pomysły, które na pierwszy rzut oka zdają się do siebie nie pasować. […] Nie szukaj gorączkowo szybkich rozwiązań, pozwól koncepcji swobodnie zakwitnąć. Odrzuć wszelkie schematy. Bądź kreatywny.”. Tak autor pisze o swojej koncepcji na oficjalnej stronie swojego studia. 

Projekt obejmuje rewitalizację pięciu istniejących budynków zabytkowych przy ul. Grochowskiej, oraz nowy budynek z nowoczesną salą koncertową i ogród. Plany i wizualizacje wyglądają naprawdę imponująco. Największa sala koncertowa w Polsce ma mieć unikalną konstrukcję zapewniającą znakomitą akustykę, z miejscami dla blisko dwóch tysięcy osób. W celu zapewnienia najlepszych wrażeń wizualnych i akustycznych architekt zdecydował się połączyć dwie koncepcje - tzw. shoe box i surround hall. Duże wrażenie robi również zawieszona 3 metry nad ziemią ażurowa rama, która w swoim najwyższym punkcie będzie sięgać 20 metrów.

W nowej siedzibie będą mieścić się także przestrzenie dla młodych artystów, studio nagraniowe, sala konferencyjna, oraz pomieszczenia na zajęcia edukacyjne. Nie zabraknie również stref, w których będzie można po prostu spędzić czas wolny - kawiarni z księgarnią muzyczną, restauracji, ogrodu połączonego z Parkiem Obwodu Praga AK oraz tarasu spacerowego zaplanowanego na wysokości 20 metrów, z którego będzie można podziwiać panoramę miasta. Thomas Pucher w komunikatach dla prasy sprzed kilku lat zaznaczał, że chce, żeby było to miejsce wszechstronne, pełniące liczne funkcje – siedziby orkiestry, miejsca pracy mieszkańców Warszawy, instytucji kultury oraz atrakcji turystycznej warszawskiej Pragi.

Sinfonia Varsovia będzie jednym z kluczowym punktów planu rewitalizacji tej warszawskiej dzielnicy.

Orkiestra Sinfonia Varsovia powstała z inicjatywy Waldemara Dąbrowskiego, Franciszka Wybrańczyka i Yehudi Menuhina w 1984 roku, w oparciu o Polską Orkiestrą Kameralną. Przez lata koncertowała w najlepszych salach koncertowych świata, z legendarnymi solistami i dyrygentami, jednocześnie pozostając orkiestrą praktycznie bez siedziby w Warszawie. 

Czas generowania strony: -1656977880,26s