WYDARZENIA | 2017-10-12

Fotorelacja z Gdynia Design Days

Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Za nami kolejna edycja Gdynia Design Days. Dziesięć dni z designem nieoczywistym, ale pobudzającym do myślenia. Zobaczcie naszą fotorelację wraz z krótkim komentarzem, co dla nas było odkryciem tegorocznego festiwalu.


 

Naszej wizyty w Gdyni nie mogliśmy rozpocząć inaczej niż od ekspozycji "Odzyskane", czyli tytułowej wystawy tegorocznej edycji Gdynia Design Days. Jej kuratorką jest Izabela Bołoz. Wystawa koncentruje się wokół tematyki morskiej i była to jej oficjalna premiera. Prace pochodzące od kilkudziesięciu studiów projektowych, organizacji i pracowni architektonicznych z całego świata, ilustrują różne spojrzenia na temat morza, wykorzystania morskich zasobów w poszanowaniu dla jego autonomii. Nam szczególnie przypadły do gustu dekoracyjne tkaniny według projektu Michelle Baggermana i Raquel Sereno Rivasa, które tworzone są ręcznie ze starych toreb na zakupy. Technika ta jest powszechnie wykorzystywana przez rzemieślników w Meksyku. Projektem powszechnie znanym, ale idealnie współgrającym z tematyką wystawy, jest nadmuchiwany stołek "Yacht Stool" wg konceptu Malafora. Stołek i inne produkty z kolekcji "Yacht" szyte są przez zawodowych żaglomistrzów. Niezwykłym eksponatem, który zwrócił naszą uwagę były ażurowe, zwiewne materiały wykonane z tkanki kolagenowej meduz. Autorką tego projektu jest Charlotte van Alem i stanowi on odpowiedź na zbyt duży wzrost populacji meduz, który jest niekorzystny dla równowagi i różnorodności biologicznej oceanów.

 

Bardzo inspirujące były wystawy prezentujące produkty młodych adeptów sztuki projektowej, w szczególności "Dyplomy ASP: Architektura i Wzornictwo 2016" oraz "Młodzi na start", której organizatorem był magazyn "Elle Decoration". Ciekawym odwołaniem do tradycji historycznej Trójmiasta, a zarazem polskiej myśli projektowej, była wystawa prezentująca "Historię mebli z sali BHP Stoczni Gdańskiej", do której wprowadzeniem był wykład Andrzeja Kołodzieja i Stanisława Składanowskiego. Z kolei w ramach wystawy "Miasto i las" pierwszy raz mieliśmy okazję spotkać się z designem, którego głównymi adresatami są zwierzęta żyjące w przestrzeni miejskiej. Wystawa ta zadebiutowała w tym roku w marcu na Festiwalu Design March w Reykjaviku. Wspomniane wystawy to zaledwie kilka imprez spośród kilkudziesięciu, które obejrzeliśmy w Gdyni. W przyszłym roku na 100% również się wybierzemy.