Międzynarodowy projekt uhonorowania odznaczeniem UNESCO dzieł architektonicznych Le Corbusiera, przedstawiciela stylu modernistycznego, zakończył się sukcesem. 


 

17 lipca 2016 najwybitniejsze prace Charlesa-Edouarda Jeanneret (1887-1965), znanego pod pseudonimem Le Corbusier, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO podczas 40 sesji Komisji UNESCO w Stambule. Po kilkuletnich staraniach, dwóch odrzuconych podaniach UNESCO przyznało 17 dziełom Corbusiera z siedmiu państw świata (Francji, Szwajcarii, Argentyny, Belgii, Niemiec, Japonii i Indii) status UNESCO. Dopiero trzecia próba wpisania jego prac na te prestiżową listę zakończyła się powodzeniem. Wśród wpisanych na listę UNESCO są m.in. Jednostka Marsylska, Muzeum Narodowe Sztuki Zachodniej w Tokio, budynek Willa Savoy w Passy we Francji.

 

Prace Le Corbusiera były manifestem modernizmu XX wieku, a obecnie są symbolem tego trendu w budownictwie. Jeanneret zmodernizował metody budownictwa, na nowo zdefiniował architekturę, przez co próbował odpowiedzieć na potrzeby współczesnych mu społeczeństw. Ślady jego działalności można odnaleźć prawie na każdym kontynencie. Wybudował 78 budynków w 12 równych krajach na świecie i uczestniczył w ponad 400 projektach architektonicznych. Najbardziej znanym projektem jest Jednostka Marsylska, wybudowana w 1952 roku, która stała się prototypem dzisiejszych bloków.

 

Galeria wybranych zdjęć projektów Le Corbusier na stronie dziennika Le Monde:   www.lemonde.fr/architecture/portfolio/2016/07/18/le-corbusier-retour-en-images-sur-ses-oeuvres_4970959_1809550.html