Design jest kobietą! | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2019-06-02

Design jest kobietą!

To hasło w tym przypadku sprawdziło się w stu procentach! Podczas tegorocznego konkursu Mazda Design 2019, który przebiegał pod hasłem „MA”, wszystkie główne nagrody „zgarnęły” kobiety, które wszystkie idee konkursu perfekcyjnie przełożyły na prosty, minimalistyczny język.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

Tytuł Grand Prix konkursu i pierwsze miejsce w kategorii Przestrzeń otrzymała praca „Miko” autorstwa Joanny Kośko i Roksany Licznerskiej. Obiekt tworzący naturalne wrażenie mijania czasu poprzez odbicia i załamania światła ujął jury konkursu swoją niezwykłą prostotą. 


Nagrodę w wysokości 50 tys. złotych za najciekawszy polski projekt zrealizowany w ciągu ostatnich trzech lat otrzymała projektantka Agnieszka Bar za kolekcję szklanych naczyń „Splecione”. To projekt, który w nowatorski sposób łączy ze sobą wysoki design z tradycyjną sztuką kaszubską, którą charakteryzuje bardzo ludzki, praktyczny charakter. Szklane misy, patery, pojemniki i wazy odciskane w wiklinie posiadają wyraźne znamię ludzkiej pracy oraz emocji artysty. Odwołanie do tradycyjnego, prawie zapomnianego rzemiosła i wykorzystanie go w innowacyjnej formie – to jedna z idei, która jest bardzo bliska projektantom Mazdy. Gratulujemy!


Tegoroczna edycja konkursu odbywała się pod hasłem „MA” – wieloznacznym, japońskim słowem oznaczającym m.in.: „przestrzeń pomiędzy”, „pauzę”, „odstęp” czy właśnie „oddech”. Idea „MA” odwołuje się do japońskiej filozofii postrzegania przestrzeni, tworzenia sztuki, sposobu projektowania, a nawet – ogólniej – sposobu życia. Najprościej można powiedzieć, że „MA” to czas i przestrzeń niezbędne do realizacji jakiegoś dzieła czy kształtowania własnego życia – „MA” to pustka, która czeka żeby zostać wypełniona właściwym sensem.


Zwycięzców Mazda Design 2019 wyłoniło jury: Tomek Rygalik, Edgar Bąk, Anna Grużewska, Marcin Rusak (laureat Mazda Design Award 2017) oraz Alicja Patanowska (laureatka MDA 2018) oraz Jo Stenuit – dyrektor designu Mazda Motor Europe. 


<