Christian Dior w Łodzi! | Dekorian Home
WYDARZENIA | 2018-05-07

Christian Dior w Łodzi!

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przygotowało na wiosnę i lato niespodziankę. Z pewnością ucieszy ona zwłaszcza wielbicieli mody. W końcu nie zdarza się często w Polsce oglądać jedną z najbardziej liczących się w Europie kolekcji. Wspaniałe zbiory modowych kreacji i akcesoriów są własnością Adama Leja, polskiego historyka sztuki i kolekcjonera.
Udostępnij logo whatsapp logo twitter

The New Look to rewolucja, która po II wojnie światowej przywróciła miano stolicy mody odradzającemu się Paryżowi i zasiała liczne zmiany w sztuce i w kulturze. Zawrzało oczywiście również w modzie. Głównie za sprawą Christiana Diora, który po latach szarej i smutnej rzeczywistości pokazał światu nową kolekcję będącą połączeniem zmysłowej kobiecości i ekstrawaganckiej elegancji. Kreacje mocno podkreślające sylwetkę, szyte z drogich, najlepszej jakości tkanin obwieszczały odrodzenie się światowego „krawiectwa”.  To właśnie podczas pierwszego pokazu nowej kolekcji Diora padły słynne słowa ówczesnej redaktorki naczelnej Harper's Bazaar, które zapoczątkowały w modzie nową epokę,: ”It's quite a revolution, dear Christian! Your dresses have such a new look!"


Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zorganizowało wspaniałą wystawę zatytułowaną „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja”. Przypomina ona dokonania Christiana Diora, oraz innych powojennych paryskich projektantów mody. A wszystko dzięki uprzejmości polskiego kolekcjonera mody Adama Leja. Niewiele osób pewnie wie, że w jego posiadaniu znajduje się obecnie ponad pięć tysięcy obiektów z historii mody, a kolekcja którą zgromadził jest jedną z najbardziej liczących się w Europie. 


Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza to podróż przez historię domu mody Dior. Prezentuje przepiękne kreacje i oryginalne akcesoria - kapelusze, buty, biżuterię. Ukazuje, jak mówi Marta Kowalewska, kuratorka wystawy, jak Dior interpretował w swoich strojach tendencje pojawiające się w stale zmieniającej się rzeczywistości kolejnych dziesięcioleci. 

W drugiej części wystawy zostały zaprezentowane najważniejsze powojenne tendencje światowego krawiectwa w interpretacji czołowych paryskich projektantów. Kreacje największych domów mody takich jak: Jacques Heim, Nina Ricci, Jacques Griffe, Lola Prusac, Pierre Balmain, Jeanne Lanvin, Roger Vivier, Douillet Doucet, Jean Patou, Coco Chanel, Elsa Schiaparelli, Hubert de Givenchy, Pierre Cardin, André Courrèges, Paco Rabanne, Yves Saint Laurent, Thierry Mugler,  Jean Louis Scherrer, Ted Lapidus, Loris Azzaro, Philippe Venet, Olivier Guillemin, Franck Sorbier, Christophe Josse i wielu innych. 


Wystawa czynna do 26 sierpnia 2018.

www.cmwl.pl

Fot. Michał Radwański


Czas generowania strony: -1734829629,23s