Dotychczas wiązaliśmy złoto przede wszystkim z estetyką art deco czy glamour. Nadawało wnętrzu buduarowego, wręcz ciężkiego charakteru. Było synonimem prestiżu, luksusu i wytworności. Jednak w ostatnim czasie złoto odczarowano. Stało się ono idealnym materiałem dla bardziej stonowanych, nowoczesnych wnętrz. Świetnie komponuje się z aranżacjami minimalistycznymi, skandynawskimi, a nawet vintage.
Fot. Minimalistyczna aranżacja ze złotą lampą /Pinterest, po prawej: tapeta Omexco z kolekcji Lotus.
OKIEM ARCHITEKTA:
ILONA KONOPKA / www.informa-pracownia.pl
Złoty jest jednym z najbardziej ekstrawaganckich kolorów, jakie znamy. W renesansie uznawany za synonim bogactwa, piękna, miał swoje miejsce w pałacach, świątyniach. W dzisiejszych czasach ludzie podchodzą do niego z dystansem. Nieumiejętnie zastosowany bardzo często jest odbierany jako kicz.
Chcąc uzyskać wnętrze eleganckie i wytworne, jako tło powinniśmy zastosować kolory monochromatyczne: biel, czerń, szarość. Taki zestaw nadaje się idealnie do wnętrz nowoczesnych. Złoto stonowane, zmatowione z dodatkami starego drewna, fotografiami w sepii pozwoli nam stworzyć wnętrze w stylu vintage. Złoty komponuje się bardzo dobrze z całą paletą kolorów. Nawet odrobina złota połączona w odpowiedni sposób z kolorem może stworzyć wnętrze oryginalne i niepowtarzalne.
Fot. Złote detale dodają subtelnego blasku / fot. Pinterest, po prawej: tapeta z kolekcji Lotus od Omexco.
Złoto ma swoich ulubionych kompanów. Najnowsze trendy pokazują, że najlepiej czuje się w towarzystwie grafitów, szarości, bieli, a także pastelowego różu i pistacji (wymarzone odcienie na pewno znajdziemy we wzorniku Para Paints). Możemy jednak zaryzykować bardziej odważne połączenia i skontrastować je z — najmodniejszą w ostatnich sezonach — zielenią. Złoto wspaniale łączy się z butelkowymi, jarmużowymi odcieniami tej barwy (np. Enigmatic Triton, kolorem roku 2017 Para Paints). Złoto lubi się także z innymi wyrafinowanymi materiałami: betonem architektonicznym (np. marki DekoConcrete) i marmurem (lub oddającymi fakturę marmuru spiekami kwarcowymi, np. firmy Laminam).
Fot. Szarości i zloto to idealny duet. Fot Pinterest. Po Prawej: tapeta Omexco z serii Lotus.
Fot. Pinterest - jarmużowa zieleń w akompaniamecie złota.
Fot. Pinterest - marmur i złoto.
Złoto może występować we wnętrzu jako subtelny akcent lub grać pierwszoplanowe skrzypce. Jeśli zdecydujemy się użyć go w charakterze dyskretnej biżuterii, pomyślmy o meblach, w których jest elementem konstrukcyjnym, lustrach w złotych oprawach, oświetleniu i dekoracjach. Możemy także pójść na całość i zafundować sobie nie tylko złoty, słoneczny promień, ale całe efektowne świetliste tło — mosiężną taflę nad blatem w kuchni albo tapetę. W ofercie belgijskiej marki Omexco znajdziemy genialne wzory — np. przecierane na złoto dyskretne szarości i śmietankowe biele z serii Lotus. Efekt wow murowany!
Fot. Lampy wiszące Hazy Day marki Marset z subtelnym złotym wykończeniem.
Fot. Złote akcenty dekoracyjne: sztućce i wazony. Fot. Pinterest.
OKIEM ARCHITEKTA:
Katarzyna Król / Idea Studio Architektura Wnętrz
Luksus we wnętrzach to przede wszystkim metale. Najpiękniejszym blaskiem może pochwalić się miedź i złoto. Przy połączaniu ich w zgrane duety, otrzymamy spektakularne efekty. Stosujemy je jednak jedynie w formie dodatków, wyróżniających się akcesoriów. Może to być np. złoty wieszak w hallu, lustro w ciekawej oprawie, czy lampa.
Fot. Lampa wisząca La Lollo Gold/Fume - Slamp.
Bardzo ciekawym elementem wyróżniającym projekt będą sprzęty kuchenne. Lodówka, ekspres w metalicznym kolorze doda wyrazu naszej kuchni. Stosując specjalne farby, możemy sami nadać ulubionym produktom metaliczny efekt.
Fot. Ekspres De Longhi.
Złoto pojawia się często również w aranżacjach łazienek. Na rynku jest bogaty wybór armatury, ceramiki w tym kolorze, które przy połączeniu z odpowiednimi płytkami będą wyglądały świetnie. Należy jednak pamiętać, że złoto prezentuje się elegancko jedynie w małych ilościach.
Fot. Bateria Omnires Darling.
Ostatnio to jednak miedź pojawia się we wnętrzach najczęściej. Wielu architektów decyduje się zastosować ten wdzięczy materiał np. poprzez pokazanie miedzianych rurek w loftowych wnętrzach.
Nie możemy zapomnieć o oświetleniu. Również w tej dziedzinie producenci łączą metale takie jak złoto, miedź z bardziej stonowanymi kolorami. Dobrze dobrana lampa będzie nie tylko ozdobą, a oświetli inne elementy dekoracyjne np. tapety, meble, zasłony we wnętrzach. Nie mogę zapomnieć również o dekoracji stołów, pięknie zastawiony będzie zachwycał, a złote sztućce dodadzą wytworności każdemu spotkaniu przy stole.
Moimi ulubionymi kolorami jest czerń i szarość jestem przekonana, że przy połączeniu tych kolorów z miedzią, czy złotem wnętrza stają się nieszablonowe. Takie zestawienia sprawdzą się nie tylko w sypialniach, czy salonach ale również w pomieszczeniach biurowych.
Czas generowania strony: -1732569587,77s